Pniewy

Liceum Ogólnokształcące Sióstr Urszulanek SJK

Pniewy to piękne miasteczko nad jeziorem z uroczą starówką. Zachowała się odchodząca od rynku dawna ulica Długa (dziś Mickiewicza), gdzie mieszkała większość pniewskich Żydów. Społeczność ta nie była bardzo liczna i nie zostało po niej wiele pamiątek w mieście. Dawna synagoga, zdewastowana w czasie wojny przez Niemców, po wojnie została przebudowana i mieściło się w niej najpierw kino, a następnie sklep z używaną odzieżą.

Pniewy słyną z założonej jeszcze przed wojną szkoły wciąż prowadzonej przez siostry Urszulanki. Tam właśnie odbyły się warsztaty Szkoły Dialogu. Uczennice, które zgłosiły się do tego projektu, odkrywały żydowską historię Pniew oraz samą kulturę i religię żydowską. Swoją wycieczkę skierowały do innych uczniów swojej szkoły, z których wielu mieszka w internacie i pochodzi spoza Pniew.

Rozwiesiły też plakaty z zaproszeniem, dzięki czemu na wycieczkę przyszli też słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku, pracownicy Biblioteki Publicznej, przedstawiciele Rady Miasta, a także nauczyciele pniewskich szkół, siostry Urszulanki i mieszkańcy zainteresowani lokalną historią.

Wycieczka rozpoczęła się przy jednej z miejskich szkół, gdzie w czasie wojny więzieni byli Żydzi, potem wszyscy przeszli na ulicę Mickiewicza, żeby obejrzeć dawne żydowskie domy i sklepy, dawną synagogę i parking w miejscu gdzie jeszcze 4 lata wcześniej stał budynek założonej w 1836 roku szkoły żydowskiej. Kirkut znajdował się dość daleko poza miastem i niewiele z niego zostało, dlatego uczennice opowiedziały o nim pokazując archiwalne zdjęcia w miejskiej bibliotece. Na koniec zaprosiły uczestników wycieczki na poczęstunek.

Myślę, że takie zajęcia uczą też tolerancji, ponieważ dzisiaj rozmawialiśmy o tożsamości człowieka oraz przynależności. Ja osobiście bardzo szanuję i podziwiam Żydów.

Uczestniczka warsztatów

Fot. Małorzata Kruszewska, Zofia Waślicka-Żmijewska

Pniewy


Szkoła: Liceum Ogólnokształcące Sióstr Urszulanek SJK
Uczennice: dwie klasy I o profilu humanistycznym
Nauczycielka: Helena Staśkiewicz
Trenerki: Małgorzata KruszewskaZofia Waślicka-Żmijewska

Darczyńcy

Projekt sfinansowany ze środków Friends of the Forum, Conference on Jewish Material Claims Against Germany oraz darowizn od osób prywatnych i instytucji wspierających Forum Dialogu w Polsce i za granicą.

Dziękujemy Conference on Jewish Material Claims Against Germany (Claims Conference) za wsparcie programu edukacyjnego Szkoła Dialogu. Poprzez restytucję mienia ofiar Holokaustu, Claims Conference wspiera organizacje na całym świecie w działaniach edukacyjnych na temat Holokaustu oraz na rzecz zachowania pamięci o ofiarach Zagłady.

logo 2