Przasnysz

Szkoła Podstawowa nr 2 im. Henryka Sienkiewicza

W Przasnyszu Żydzi stanowili przed wojną 65% mieszkańców, jednak ich obecność była niemal zapomniana. Nie zachowały się żadne ważne dla tej społeczności budynki, tylko trochę domów, gdzie Żydzi mieszkali. Na pozbawionym macew cmentarzu znajdowało się jedyne upamiętnienie tych mieszkańców. Nie ma o nich prawie informacji także w lokalnym Muzeum Historycznym.

Uczniowie VII i VIII klasy szkoły podstawowej dokonali tu ogromnej zmiany. Na wycieczkę śladami przasnyskich Żydów zaprosili uczniów i nauczycieli, dyrektorkę ich szkoły oraz burmistrza, członków Rady Miasta, pracowników Urzędu Miasta i Muzeum Historycznego. Udało im się przekonać władze miasta do sfinansowania tablic upamiętniających w miejscu nieistniejącej już synagogi, cmentarza i dawnej szkoły dla żydowskich dzieci, która stała w miejscu boiska ich własnej szkoły. W tej szkole zrobili wystawę archiwalnych zdjęć i swoich prac plastycznych na temat żydowskiej historii miasta.

Napisali też wiersze i piosenkę oraz przeprowadzili warsztat dla młodszych uczniów. Udało im się także wydać foldery informujące o miejscach związanych z przasnyskimi Żydami. Informacje czerpali między innymi z wydanej w latach 70. w Stanach Zjednoczonych Księgi Pamięci, nawiązali też przez internet kontakt z potomkami przasnyskich Żydów skupionymi w grupie Friends of Jews from Przasnysz. To od nich pochodziły prezentowane na szkolnej wystawie zdjęcia. Wysłuchali też przygotowanych specjalnie dla nich wykładów przygotowanych przez pracowników lokalnego muzeum i uniwersytetu w Bostonie (przez internet). Uczniowie uporządkowali też teren cmentarza żydowskiego.

Musimy znać historię naszego miasta. Żydzi byli, są i będą ważni w naszej miejscowości. Teraz, może będą nawet ważniejsi.

Uczestniczka warsztatów

Fot. Dorota Cieślik, Szymon Gotowski

Przasnysz


Szkoła: Szkoła Podstawowa nr 2 im. Henryka Sienkiewicza
Wyróżnienie: Zwycięzca w kategorii „Wpływ na lokalną społeczność” na Gali Szkoły Dialogu 2019
Uczniowie: klasy VII i VIII
Nauczycielka: Kamila Bakuła
Trenerzy: Dorota Cieślik, Szymon Gotowski

Darczyńcy

Projekt sfinansowany ze środków Friends of the Forum, Conference on Jewish Material Claims Against Germany oraz darowizn od osób prywatnych i instytucji wspierających Forum Dialogu w Polsce i za granicą.

Dziękujemy Conference on Jewish Material Claims Against Germany (Claims Conference) za wsparcie programu edukacyjnego Szkoła Dialogu. Poprzez restytucję mienia ofiar Holokaustu, Claims Conference wspiera organizacje na całym świecie w działaniach edukacyjnych na temat Holokaustu oraz na rzecz zachowania pamięci o ofiarach Zagłady.

logo 2