Puławy

Zespół Szkół nr 1 im. Stefanii Sempołowskiej

W Puławach nie pozostało wiele fizycznych śladów dawnej żydowskiej społeczności, choć przez pewien czas aż dwie trzecie wszystkich mieszkańców miasta stanowili Żydzi – kiedyś istniała tu synagoga, dwa cmentarze, żydowskie sklepy i domy.

Grupa uczestniczek Szkoły Dialogu, uczennic puławskiego technikum skoncentrowała się na przygotowaniu wycieczki śladami dawnych żydowskich mieszkańców Puław – ze względu na bardzo skromny zasób ogólnodostępnych informacji na temat tej części historii miasta, pierwszym etapem pracy dziewcząt było poszukiwanie wiadomości, m.in. z książek i artykułów, ale także u starszych pokoleń, członków własnych rodzin. Bardzo cenne dla uczestniczek projektu było spotkanie z panem Sławomirem Paciem, znawcą regionu, który przekazał im wiele ciekawych informacji, również z własnych wspomnień; otrzymały też wsparcie dyrektora szkoły, Roberta Ocha, lokalnego historyka i regionalisty.

Odbiorcami wycieczki byli przede wszystkim lokalni przewodnicy turystyczni i osoby z Puławskiego Towarzystwa Tradycji Narodowych – dzięki zaproszeniu właśnie ich do udziału w spacerze, uczestniczki projektu chciały zadbać o to, by zgromadzone i opracowane przez nie informacje miały szansę dotrzeć dalej, do jak najszerszego grona odbiorców.

Dodatkowo w ramach projektu uczestniczki posadziły na terenie szkoły drzewo upamiętniające żydowską społeczność Puław i umieściły przy nim tabliczkę pamiątkową, by zachować pamięć o puławskich Żydach wśród kolejnych pokoleń uczniów.

Z warsztatów wynoszę na pewno dużo wiedzy i ciekawość świata, przede wszystkim tego, który jest bliżej mnie.

Uczestniczka warsztatów

Jestem dumna, że mogłam uczestniczyć w tych zajęciach

Uczestniczka warsztatów

Myślę, że takie projekty uświadamiają ludzi i ich uczą by nie stawiać ścian przeciw różnorodności, pochodzeniu, religii, orientacji itp.

Uczestniczka warsztatów

Fot. Zofia Waślicka-Żmijewska, Katarzyna Winiarska

Puławy


Szkoła: Zespół Szkół nr 1 im. Stefanii Sempołowskiej
Wyróżnienie: Nominacja w kategorii „Wpływ na lokalną społeczność” na Gali Szkoły Dialogu 2019
Uczennice: klasy II i III technikum
Nauczycielka: Monika Rauner
Trenerki: Zofia Waślicka-Żmijewska, Katarzyna Winiarska

Darczyńcy

Projekt sfinansowany ze środków Friends of the Forum, Conference on Jewish Material Claims Against Germany oraz darowizn od osób prywatnych i instytucji wspierających Forum Dialogu w Polsce i za granicą.

Dziękujemy Conference on Jewish Material Claims Against Germany (Claims Conference) za wsparcie programu edukacyjnego Szkoła Dialogu. Poprzez restytucję mienia ofiar Holokaustu, Claims Conference wspiera organizacje na całym świecie w działaniach edukacyjnych na temat Holokaustu oraz na rzecz zachowania pamięci o ofiarach Zagłady.

logo 2