Rabka-Zdrój

II Liceum Ogólnokształcące im. ks. prof. Józefa Tischnera

O pamięć po żydowskich mieszkańcach Rabki-Zdroju postanowili zatroszczyć się uczniowie pierwszej i drugiej klasy z II Liceum Ogólnokształcącego im. ks. prof. Józefa Tischnera. Ostatniego dnia września 2019 roku zorganizowali dla swoich kolegów spacer edukacyjny i Dzień Pamięci. Wydarzenie rozpoczęło się w szkole od wykładu dotyczącego ogólnej historii Żydów rabczańskich. Wzbogaciły go archiwalne zdjęcia, które pozwoliły uczestnikom wczuć się w klimat przedwojennego miasteczka. Następnie grupa wyruszyła na spacer pamięci. Skupiał się on głównie na czasach wojennych: uczniowie przygotowali go korzystając z książki „Mroczne Sekrety Willi Tereska” (autorstwa G. Moskala, M. Rapty i W. Tupty).

Opowiedzieli o zagładzie ludności żydowskiej, a także o losach konkretnych osób. Przy każdym punkcie wycieczki przewodnik oprócz komentarza odczytywał tekst źródłowy i pokazywał stare fotografie. Zadbano też oczywiście o promocję, przygotowując plakaty i zaproszenia. Na uczestników spaceru czekał również poczęstunek składający się z tradycyjnych żydowskich potraw.

Moje nastawienie do społeczności żydowskiej, obaliły stereotypy, które były obecne w moim życiu. Czuję, że czas spędzony w taki ciekawym gronie przyniósł owocne skutki. Bardzo dużo się nauczyłam i wysłuchałam wzruszające historie.

Uczestniczka warsztatów

Warsztaty pozwoliły mi lepiej zrozumieć kulturę oraz sytuację Żydów, a także bardziej otworzyć się na innych ludzi. Nauczyłam się także dostrzegać problemy innych osób, które do tej pory dla mnie nie istniały.

Uczestniczka warsztatów

Poprzez wspólną zabawę na pewno nauczyliśmy się współpracy ze sobą i myślę, że nawet bardziej się polubiliśmy, otworzyliśmy się również na wyrażanie własnego zdania.

Uczestniczka warsztatów

Fot. Marcin Krotla, Karolina Ufa

Rabka-Zdrój


Szkoła: II Liceum Ogólnokształcące im. ks. prof. Józefa Tischnera
Uczniowie: I i II klasa humanistyczna
Nauczycielka: Anna Tokarczyk-Wróbel
Trenerzy: Marcin Krotla, Karolina Ufa

Darczyńcy

Projekt sfinansowany ze środków Friends of the Forum, Conference on Jewish Material Claims Against Germany oraz darowizn od osób prywatnych i instytucji wspierających Forum Dialogu w Polsce i za granicą.

Dziękujemy Conference on Jewish Material Claims Against Germany (Claims Conference) za wsparcie programu edukacyjnego Szkoła Dialogu. Poprzez restytucję mienia ofiar Holokaustu, Claims Conference wspiera organizacje na całym świecie w działaniach edukacyjnych na temat Holokaustu oraz na rzecz zachowania pamięci o ofiarach Zagłady.

logo 2