Rybnik

IV Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika

W grudniu 2018 roku uczniowie klasy 2 b z IV Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Rybniku zorganizowali wycieczkę kończącą warsztaty Szkoły Dialogu. Jako gości zaprosili uczniów z klasy równoległej i ukochaną panią woźną. Wycieczka miała formę spaceru połączonego z opowieściami i pokazywaniem odnalezionych przez uczniów przedwojennych zdjęć. Jedynym wciąż istniejącym budynkiem związanym z żydowskimi mieszkańcami Rybnika jest willa rodziny Haase, znanych lokalnych filantropów, którzy ufundowali szpital i założyli miejski park.

Innym punktem wycieczki był skwer z fontanną, gdzie kiedyś znajdowała się synagoga i dom rabina. Znajduje się tam jedyne w Rybniku upamiętnienie Żydów – tabliczka z informacją o synagodze po polsku i po śląsku. Uczniowie również opowiadali podczas wycieczki o śląskich Żydach w tych dwóch językach. Przygotowali też w języku śląskim opis poszczególnych punktów wycieczki, który chcieli zamieścić na rybnickich portalach.

Przez całą wycieczkę przewijał się motyw macew wyrwanych przez Niemców w czasie wojny z żydowskiego cmentarza. Jest tam teraz park miejski, a jego historia jest zapomniana. Macewy Niemcy wykorzystali do utwardzenia drogi przy ulicy Brudnioka. Jedna z mieszkanek, Małgorzata Płoszaj, doprowadziła niedawno do przeniesienia ich do Muzeum Okręgowego w Rybniku, które było też jednym z punktów wycieczki.

Uczniowie zaprosili panią Płoszaj na wykład, w którym opowiedziała im o judaizmie i swoich badaniach kultury i historii żydowskiej w Rybniku i okolicach.

Wizyta w kaplicy świętej Edyty Stein, żydowskiej filozofki nawróconej na katolicyzm i zamordowanej w Auschwitz, była okazją do opowiedzenia poprzez losy jej pochodzącej z Wrocławia patronki o wielokulturowości i wieloreligijności przedwojennego Śląska oraz o Zagładzie śląskich Żydów.

Fot. Aneta Ceglarek, Małgorzata Kruszewska

Rybnik


Szkoła: IV Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika
Uczniowie: klasa IIb
Nauczyciel: Jan Krajczok
Trenerki: Aneta Ceglarek, Małgorzata Kruszewska

Darczyńcy

Projekt sfinansowany ze środków Friends of the Forum, Conference on Jewish Material Claims Against Germany oraz darowizn od osób prywatnych i instytucji wspierających Forum Dialogu w Polsce i za granicą.

Dziękujemy Conference on Jewish Material Claims Against Germany (Claims Conference) za wsparcie programu edukacyjnego Szkoła Dialogu. Poprzez restytucję mienia ofiar Holokaustu, Claims Conference wspiera organizacje na całym świecie w działaniach edukacyjnych na temat Holokaustu oraz na rzecz zachowania pamięci o ofiarach Zagłady.

logo 2