Służewo

Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki

Choć Żydzi osiedlili się w Służewie już w pierwszej połowie XVIII wieku, dziś jedyną pamiątką po ich obecności jest tabliczka informująca o lokalizacji zdewastowanego podczas II wojny światowej kirkutu. Dzięki staraniom grupy uczniów ze Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki tablicę tę odnowiono, a placówka postanowiła zadbać o pozostałości cmentarza. Działania te były częścią ich uczestnictwa w projekcie Szkoły Dialogu – którego głównym punktem było zorganizowanie 28.11.2018.r. wycieczki.

Wzięły w niej udział trzy drużyny ich kolegów pod opieką nauczycieli, a sama wycieczka miała formę gry terenowej. Jej treść oparta była na osobistych wspomnieniach Dawida, Żyda pochodzącego ze Służewa, przeplatanych z wiadomościami dotyczącymi szerszego kontekstu historycznego i kulturowego. Uczniowie przygotowali też album i wystawę zaprezentowaną na terenie szkoły, które stały się materialnymi pamiątkami projektu.

Fot. Karolina Jastrzębska-Mitzner, Stanisław Niemojewski

Zajęcia były prowadzone bardzo ciekawie i nauczyłam się na nich o wiele więcej niż na normalnych lekcjach.

Uczestniczka warsztatów

Warsztaty wiele mnie nauczyły. Pokazały, że człowiek powinien być traktowany równo, a równości świecie brakuje…

Uczestnik warsztatów

Służewo


Szkoła: Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki
Uczniowie: klasa VII i VIII
Nauczycielka: Elżbieta Małecka
Trenerzy: Karolina Jastrzębska-Mitzner, Stanisław Niemojewski

Darczyńcy

Projekt sfinansowany ze środków Friends of the Forum, Conference on Jewish Material Claims Against Germany oraz darowizn od osób prywatnych i instytucji wspierających Forum Dialogu w Polsce i za granicą.

Dziękujemy Conference on Jewish Material Claims Against Germany (Claims Conference) za wsparcie programu edukacyjnego Szkoła Dialogu. Poprzez restytucję mienia ofiar Holokaustu, Claims Conference wspiera organizacje na całym świecie w działaniach edukacyjnych na temat Holokaustu oraz na rzecz zachowania pamięci o ofiarach Zagłady.

logo 2