| 2018 |
Sulęcin
Zespół Szkół Licealnych i Zawodowych im. Unii Europejskiej
| 2018 |
Sulęcin to nieduże miasto w województwie lubuskim. Dawniej zamieszkane było przez sporą żydowską społeczność, jednak w latach 30. XX wieku było to już tylko ok. 80 osób. Sulęcin był przed wojną miastem niemieckim, a żydowska społeczność była w znacznym stopniu zasymilowana, niewyróżniająca się wyglądem i zachowaniem spomiędzy Niemców – ewangelików. W związku z tym oraz w wyniku zacierania śladów niemieckiej i żydowskiej historii miasta w latach 50. XX wieku, praca sulęcińskiej młodzieży w ramach Szkoły Dialogu była nie dość że wyjątkowo trudna, to jeszcze w pewnych aspektach pionierska.
Uczestnikom projektu – licealistom z Sulęcina – udało się w trakcie pracy dotrzeć do informacji nowych i nieznanych. Między innymi odkryli (dla siebie i dla innych) oddalony znacznie od miasta cmentarz żydowski oraz zlokalizowali jako pierwsi miejsce, w którym stała dawna sulęcińska synagoga. Jest to informacja, której nie dało się znaleźć na oficjalnych portalach internetowych; nie znali jej również nauczyciele.
Młodzieży, która w większości po raz pierwszy działała w systemie projektowym, udało się stworzyć historyczną wycieczkę po Sulęcinie i śladach jego dawnych żydowskich oraz niemieckich mieszkańców. Młodzi ludzie pracowali samodzielnie, przy wsparciu ze strony dyrektor swojej szkoły, nauczycieli historii oraz znanego regionalisty, który służył im nie tylko swoją wiedzą, ale również wsparciem, wyrażając uznanie dla pracy uczniów i ich chęci odkrywania historii swojej małej ojczyzny.
W wycieczce śladami historii brali udział koledzy i koleżanki uczestników projektu z klas równoległych.
Dla Sulęcina młodzieżowy projekt przeprowadzony w ramach Szkoły Dialogu był pod wieloma względami przełomowy. Udało się dzięki niemu odkryć zapomnianą historię i przywrócić ją świadomości mieszkańców. Zarówno dla jego uczestników, jak również dla całej społeczności Sulęcina był on w pewnym sensie pierwszym krokiem na drodze rozjaśniania mroków lokalnej historii.
Szkoła: Zespół Szkół Licealnych i Zawodowych im. Unii Europejskiej
Uczniowie: uczniowie z różnych klas
Nauczyciele: Damian Kierzek, Barbara Kucharska
Trenerki: Aneta Ceglarek, Marysia Pawlak
Projekt sfinansowany ze środków Friends of the Forum, Conference on Jewish Material Claims Against Germany oraz darowizn od osób prywatnych i instytucji wspierających Forum Dialogu w Polsce i za granicą.
Dziękujemy Conference on Jewish Material Claims Against Germany (Claims Conference) za wsparcie programu edukacyjnego Szkoła Dialogu. Poprzez restytucję mienia ofiar Holokaustu, Claims Conference wspiera organizacje na całym świecie w działaniach edukacyjnych na temat Holokaustu oraz na rzecz zachowania pamięci o ofiarach Zagłady.