Warszawa

Gimnazjum nr 134 przy MOW nr 4 w Warszawie

W programie Szkoła Dialogu wzięło udział dwunastu uczniów z Gimnazjum nr 134 przy Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Warszawie. Pochodzą oni z różnych miejscowości, często oddalonych od Warszawy o wiele kilometrów. Udział w programie pozwolił im lepiej poznać jedną z dzielnic Warszawy, ich „małą ojczyznę” czyli Mokotów. Z informacji przedstawionych przez trenerki, uczestnicy dowiedzieli się, że w dzielnicy tej pozostały nieliczne ślady po żydowskiej społeczności – głównie w architekturze oraz literaturze. Podczas jednego ze spacerów po okolicy szkoły uczniowie odkryli skromny kamień, upamiętniający ratowanie Żydów podczas Zagłady przez pracowników Instytutu Mokotowskiego na farmie Ksawerów. Kamień ten stał się punktem wyjścia do pracy nad projektem, który nazwano „Strefa pamięci”.

Uczestnicy projektu postanowili poszukać informacji o Instytucie Mokotowskim i jego pracownikach oraz grupie Żydów, którą udało się uratować. Zbierając materiały nastolatkowie ustalili, że na czele Instytutu podczas II wojny światowej stał Władysław Sala, któremu w 1984 przyznano tytuł Sprawiedliwego wśród Narodów Świata za uratowanie około 500 osób. W Żydowskim Instytucie Historycznym, Bibliotece Narodowej oraz Archiwum Państwowym m.st. Warszawy znaleźli materiały, które pozwoliły im stworzyć teksty na stronę internetową szkoły, a także przygotować się do sondy ulicznej i wywiadu z Markiem Masłowskim, dyrektorem Młodzieżowego Domu Kultury [MDK] mieszczącego się w budynku należącym niegdyś do Instytutu Mokotowskiego.

Niestety, mimo ogromu włożonej pracy i wielkiej determinacji uczniów nie udało się im dowiedzieć jak się nazywali i kim byli Żydzi uratowani przez Władysława Salę i Instytut. Udało im się natomiast dotrzeć do osób, które znały dyrektora Salę i zgodziły się o nim opowiedzieć. Na podstawie zebranych informacji i przeprowadzonych wywiadów uczestnicy projektu nakręcili film, w którym nie tylko opowiedzieli o Władysławie Sali i uratowanych przez niego Żydach, ale także powiązali tę opowieść z historią ich szkoły.

W filmie wykorzystano materiały z sondy ulicznej przeprowadzonej wśród mieszkańców Mokotowa i wywiad z dyrektorem MDK, przedstawiono również pracę uczniów w archiwach.

Warto podkreślić ogromne zaangażowanie grupy w projekt oraz wybranie takiej formy jego realizacji, która pozwoliła osobom o różnych umiejętnościach, talentach i kompetencjach w równym stopniu włączyć się w prace nad nim.

Warszawa


Szkoła:
Gimnazjum nr 134 przy Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym nr 4 w Warszawie
Uczniowie:
uczniowe z różnych klas i roczników
Nauczycielka:
Olga Gronowska-Pszczoła
Trenerki:
Natalia Pamuła, Hanna Zielińska

Więcej informacji o Warszawie znajdziesz na stronie Wirtualny Sztetl

Darczyńcy

Dziękujemy Conference on Jewish Material Claims Against Germany (Claims Conference) za wsparcie programu edukacyjnego Szkoła Dialogu. Poprzez restytucję mienia ofiar Holokaustu, Claims Conference wspiera organizacje na całym świecie w działaniach edukacyjnych na temat Holokaustu oraz na rzecz zachowania pamięci o ofiarach Zagłady.

logo 2

Dziękujemy Friends of the Forum za wsparcie programu edukacyjnego Szkoła Dialogu.