Warszawa

Gimnazjum nr 75 z Oddziałami Integracyjnymi im. Aleksandra Fredry

Dla uczniów klasy IB Gimnazjum nr 75 z Oddziałami Integracyjnymi im. Aleksandra Fredry mieszczącego się na warszawskich Bielanach udział w Szkole Dialogu stanowił duże wyzwanie. Na Bielanach mieszkało niewielu Żydów, nie znajdziemy więc tutaj wielu miejsc związanych z historią czy kulturą żydowską. Jednym z najważniejszych jest budynek domu dziecka Towarzystwa „Nasz Dom“, założonego przez Marynę Falską i Janusza Korczaka w 1919 roku, znajdujący się przy alei Zjednoczenia 34. Właśnie wokół postaci Janusza Korczaka uczestnicy warsztatów postanowili zbudować swój projekt.

Pierwszoklasiści rozpoczynając projekt posiadali niewielką wiedzę na temat społeczności żydowskiej, praca metodami warsztatowymi też stanowiła dla nich nowość, dlatego też pierwsze spotkania zarówno dla nich, jak i dla trenerek były dość trudne. Mimo tych przeszkód, z każdymi kolejnymi zajęciami coraz więcej uczniów angażowało się w prace, wykazywało zainteresowanie historią Żydów warszawskich i chciało pogłębić swoją wiedzę na ten temat.

W ramach projektu młodzież nakręciła film o Januszu Korczaku „Śladami Janusza Korczaka“. Przygotowując się do stworzenia tego dokumentu, uczniowie zwiedzili Muzeum Historii Żydów Polskich, znaleźli i odwiedzili miejsca związane z Januszem Korczakiem, a także zebrali informacje o jego życiu i działalności. w filmie, będącym zapisem ich wycieczki po Warszawie, pokazują różnorodność działań Korczaka – jako pedagoga, wychowawcy i lekarza. Wraz z nimi poznajemy jego Warszawę – przechodzimy od Siennej (gdzie pracował jako pediatra), przez Muranów i pałac Mostowskich z tablicą upamiętniającą siedzibę Małego Przeglądu, którego był redaktorem, po Umschlagplatz i Cmentarz Żydowski.

Film został zaprezentowany podczas szkolnego Dnia Kultury Żydowskiej, który odbył się 16 czerwca 2017. W trakcie tego spotkania, na które została zaproszona cała szkoła, można było także spróbować tradycyjnych potraw kuchni żydowskiej (przygotowanych przez uczniów) i dowiedzieć się na czym polega koszerność.

Warszawa


Szkoła:
Gimnazjum nr 75 z Oddziałami Integracyjnymi im. Aleksandra Fredry
Uczniowie:
klasa I B
Nauczycielka:
Anna Grzybowska-Rysz
Trenerki:
Jagoda Szkarłat, Katarzyna Czajkowska-Łukasiewicz

Więcej informacji o Warszawie znajdziesz na stronie Wirtualny Sztetl

Darczyńcy

Dziękujemy Conference on Jewish Material Claims Against Germany (Claims Conference) za wsparcie programu edukacyjnego Szkoła Dialogu. Poprzez restytucję mienia ofiar Holokaustu, Claims Conference wspiera organizacje na całym świecie w działaniach edukacyjnych na temat Holokaustu oraz na rzecz zachowania pamięci o ofiarach Zagłady.

logo 2

Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.

Obywatele

Dziękujemy Friends of the Forum za wsparcie programu edukacyjnego Szkoła Dialogu.