| 2017 |
Warszawa
Gimnazjum Integracyjne nr 29 im. Janusza Korczaka
| 2017 |
Gimnazjum Integracyjne nr 29 im. Janusza Korczaka znajduje się w warszawskiej dzielnicy Praga-Południe. Ważnym miejscem na mapie żydowskiej Warszawy, a znajdującym się właśnie w tej części miasta był niegdyś Kibuc Hechaluc-Pionier, o którym dzisiaj mało kto już niestety pamięta.
Grochowski kibuc miał przygotowywać młodych syjonistów do wyjazdu do Palestyny. Założone w latach 20. XX wieku gospodarstwo znajdowało się pomiędzy Sulejkowską, Tarnowiecką, Pustelnicką i Witolińską, a jego pola uprawne rozciągały się w stronę Gocławia. Ostatni kibucnicy opuścili Grochów w roku 1939.
Dziś po tym miejscu nie zostało nic, oprócz drzew zasadzonych tam w tamtym czasie. W Żydowskim Instytucie Historycznym przechowywana jest jedynie cegła wyjęta z budynku gospodarczego kibucu.
Warsztaty Szkoły Dialogu, prowadzone przez Kasię Niewczas i Magdę Oguniewską, odbyły się w tamtejszej szkole wczesną wiosną 2017 roku. Podczas zajęć uczniowie z Gimnazjum im. Janusza Korczaka nie tylko zgłębiali kwestie dotyczące judaizmu i historii Żydów warszawskich, ale poruszali również tematy tożsamości, narodowości, społeczeństwa i obywatelskości.
Podczas spaceru po żydowskim cmentarzu na Okopowej poznawali symbolikę żydowskich macew, rozmawiali o Korczaku i Zamenhofie i zastanawiali się, jak wygląda współczesne życie żydowskie. Czy Żyd, który nie chodzi do synagogi jest Żydem? Czy może być Żydem ktoś, kogo matka Żydówką nie była? Czym się różni Żyd pisany dużą literą od żyda pisanego z małej?
Różnorodność poruszanych w czasie warsztatów tematów przełożyła się projekt wymyślony przez uczniów. W ramach swoich działań finałowych gimnazjaliści przygotowali Dzień Kultury Żydowskiej dla uczniów niebiorących udziału w projekcie.
Tego dnia uczniowie przedstawiali gościom prezentację multimedialną dotyczącą historii Żydów polskich i warszawskich oraz postaci Janusza Korczaka. Po obejrzeniu prezentacji zaproszeni gimnazjaliści zastali zaproszeni do wzięcia udziału w zorganizowanych w szkole podchodach. Zadania, przed którymi stawiani byli uczniowie, dotyczyły wysłuchanej wcześniej prezentacji. Po zakończeniu „gry” uczniowie słuchali tradycyjnej muzyki żydowskiej, próbowali hummusu oraz chałki i rozmawiali o zdobytych przed chwilą doświadczeniach. „Było ekstra!”, powiedział jeden z uczestników.
Szkoła:
Gimnazjum Integracyjne nr 29 im. Janusza Korczaka w Zespole Szkół Integracyjnych nr 75
Trenerki:
Katarzyna Niewczas i Magdalena Oguniewska
Dziękujemy Conference on Jewish Material Claims Against Germany (Claims Conference) za wsparcie programu edukacyjnego Szkoła Dialogu. Poprzez restytucję mienia ofiar Holokaustu, Claims Conference wspiera organizacje na całym świecie w działaniach edukacyjnych na temat Holokaustu oraz na rzecz zachowania pamięci o ofiarach Zagłady.
Dziękujemy Friends of the Forum za wsparcie programu edukacyjnego Szkoła Dialogu.