| 2017 |
Warszawa
Chrześcijańskie Gimnazjum Samuel
| 2017 |
Chrześcijańskie Gimnazjum „Samuel” mieści się na warszawskiej Pradze i wchodzi w skład Zespołu Edukacyjnego o tej samej nazwie. W historii Olszynki Grochowskiej, niedaleko której znajduje się szkoła, nie pojawia się zbyt wiele wątków dotyczących społeczności żydowskiej. Podczas warsztatów z trenerkami gimnazjaliści odkrywali przedwojenną warszawską Pragę, poznawali historię mieszkających w niej Żydów. Z zainteresowaniem i zaangażowaniem brali udział w zajęciach pogłębiających ich, wcale niemałą, wiedzę na ten temat.
W trakcie warsztatów poznali historię Kibucu Grochów, założonego w 1919 roku przez członków organizacji heChaluc – młodzieżowej organizacji syjonistycznej. Jego zadaniem było przygotowanie młodzieży żydowskiej do emigracji do Palestyny. Młodzi Żydzi uczyli się tam przede wszystkim rolnictwa i rzemiosła, pracowali także w fabrykach. Ponadto pionierzy brali udział w kursach hebrajskiego, studiowali geografię i historię Palestyny/Izraela oraz literaturę hebrajską.
Grochowski kibuc zrobił na gimnazjalistach na tyle duże wrażenie, że zdecydowali, że swoim projektem nawiążą właśnie do jego historii. Postanowili założyć niewielki ogród, nad którym, zgodnie z wartościami panującymi w kibucach, będą pracować wspólnie. Dyrekcja szkoły wyraziła zgodę na zagospodarowanie kawałka ziemi przed wejściem do budynku. Na pobliskim bazarze uczestnicy projektu kupili ziemię oraz kwiaty w kolorach Polski i Izraela, które zasadzono na wcześniej przygotowanej rabacie. Po wspólnej pracy zatańczono tradycyjny, żydowski taniec.
Przygotowania i pracę nad stworzeniem ogrodu były dokumentowane na bieżąco, a powstały materiał wykorzystano do stworzenia filmu opowiadającego o historii Kibucu Grochów. Pokaz filmu odbył się podczas Festiwalu Talentów w szkole i wzięło w nim udział około 150 osób. Zrobił on duże wrażenie na widzach, którzy docenili nie tylko jego merytoryczną zawartość, ale i sposób realizacji: „interesująco zaprezentowany temat”, „pozwolił zanurzyć się w przeszłość i zrozumieć intencje młodych Żydów pragnących odrodzenia swojej ojczyzny”.
Szkoła:
Chrześcijańskie Gimnazjum Samuel (obecnie: Chrześcijańska Szkoła Podstawowa i Liceum Samuel)
Uczniowie:
uczniowie z II i III klasy gimnazjum
Nauczycielki:
Katarzyna Minkiewicz, Wiesława Naumiuk, Marzena Kuźmik
Trenerki:
Zofia Waślicka, Agnieszka Witkowska-Krych
Dziękujemy Conference on Jewish Material Claims Against Germany (Claims Conference) za wsparcie programu edukacyjnego Szkoła Dialogu. Poprzez restytucję mienia ofiar Holokaustu, Claims Conference wspiera organizacje na całym świecie w działaniach edukacyjnych na temat Holokaustu oraz na rzecz zachowania pamięci o ofiarach Zagłady.
Dziękujemy Friends of the Forum za wsparcie programu edukacyjnego Szkoła Dialogu.