Warszawa

Chrześcijańskie Gimnazjum Samuel

Chrześcijańskie Gimnazjum „Samuel” mieści się na warszawskiej Pradze i wchodzi w skład Zespołu Edukacyjnego o tej samej nazwie. W historii Olszynki Grochowskiej, niedaleko której znajduje się szkoła, nie pojawia się zbyt wiele wątków dotyczących społeczności żydowskiej. Podczas warsztatów z trenerkami gimnazjaliści odkrywali przedwojenną warszawską Pragę, poznawali historię mieszkających w niej Żydów. Z zainteresowaniem i zaangażowaniem brali udział w zajęciach pogłębiających ich, wcale niemałą, wiedzę na ten temat.

W trakcie warsztatów poznali historię Kibucu Grochów, założonego w 1919 roku przez członków organizacji heChaluc – młodzieżowej organizacji syjonistycznej. Jego zadaniem było przygotowanie młodzieży żydowskiej do emigracji do Palestyny. Młodzi Żydzi uczyli się tam przede wszystkim rolnictwa i rzemiosła, pracowali także w fabrykach. Ponadto pionierzy brali udział w kursach hebrajskiego, studiowali geografię i historię Palestyny/Izraela oraz literaturę hebrajską.

Grochowski kibuc zrobił na gimnazjalistach na tyle duże wrażenie, że zdecydowali, że swoim projektem nawiążą właśnie do jego historii. Postanowili założyć niewielki ogród, nad którym, zgodnie z wartościami panującymi w kibucach, będą pracować wspólnie. Dyrekcja szkoły wyraziła zgodę na zagospodarowanie kawałka ziemi przed wejściem do budynku. Na pobliskim bazarze uczestnicy projektu kupili ziemię oraz kwiaty w kolorach Polski i Izraela, które zasadzono na wcześniej przygotowanej rabacie. Po wspólnej pracy zatańczono tradycyjny, żydowski taniec.

Przygotowania i pracę nad stworzeniem ogrodu były dokumentowane na bieżąco, a powstały materiał wykorzystano do stworzenia filmu opowiadającego o historii Kibucu Grochów. Pokaz filmu odbył się podczas Festiwalu Talentów w szkole i wzięło w nim udział około 150 osób. Zrobił on duże wrażenie na widzach, którzy docenili nie tylko jego merytoryczną zawartość, ale i sposób realizacji: „interesująco zaprezentowany temat”, „pozwolił zanurzyć się w przeszłość i zrozumieć intencje młodych Żydów pragnących odrodzenia swojej ojczyzny”.

Warszawa


Szkoła:
Chrześcijańskie Gimnazjum Samuel (obecnie: Chrześcijańska Szkoła Podstawowa i Liceum Samuel)
Uczniowie:
uczniowie z II i III klasy gimnazjum
Nauczycielki:
Katarzyna Minkiewicz, Wiesława Naumiuk, Marzena Kuźmik
Trenerki:
Zofia Waślicka, Agnieszka Witkowska-Krych

Więcej informacji o Warszawie znajdziesz na stronie Wirtualny Sztetl

Darczyńcy

Dziękujemy Conference on Jewish Material Claims Against Germany (Claims Conference) za wsparcie programu edukacyjnego Szkoła Dialogu. Poprzez restytucję mienia ofiar Holokaustu, Claims Conference wspiera organizacje na całym świecie w działaniach edukacyjnych na temat Holokaustu oraz na rzecz zachowania pamięci o ofiarach Zagłady.

logo 2

Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.

Obywatele

Dziękujemy Friends of the Forum za wsparcie programu edukacyjnego Szkoła Dialogu.