Warszawa

Społeczna Szkoła Podstawowa Nr 16 Społecznego Towarzystwa Oświatowego

Społeczne Gimnazjum nr 16 mieści się w pobliżu dawnego kina Femina, znajdującego się podczas II wojny światowej na terenie getta warszawskiego. Gimnazjalistów biorących udział w Szkole Dialogu zainteresowała historia kina i to na niej postanowili oprzeć swój projekt, który nazwali „Kino Femina dawniej i dziś”. Podczas warsztatów z trenerami Forum zdobyli wiedzę na temat losów warszawskich Żydów i getta, co pozwoliło im lepiej przygotować się do realizacji projektu. Na początek uczniowie spotkali się z Pawłem Trepczyńskim – prawowitym spadkobiercą kamienicy, w której znajduje się kino. Rozmowa z nim, która została nagrana, wprowadziła ich w historię tego miejsca – dowiedzieli się o początkach funkcjonowania kina, o tym, co działo się w jego siedzibie podczas wojny, a co w czasach PRL-u oraz współcześnie.

W czasie II wojny światowej, po powstaniu getta, mieszczący się w późniejszej siedzibie kina Teatr Femina stał się jednym z najważniejszych punktów życia kulturalnego społeczności żydowskiej. Poza Marią Ajzensztadt, zwaną „słowikiem getta”, występowali w nim między innymi Władysław Szpilman i Wiera Gran. Gdy zaczęły się wywózki mieszkańców getta do obozu zagłady w Treblince, teatr przestał działać. Większość żydowskich artystów zginęła albo w getcie, albo w obozach. Ich losy upamiętnia tablica wmurowana w czerwcu 1991 roku w holu kina. Gdy uczniowie pracowali nad projektem, budynek kina był przebudowywany, miał w nim powstać kinoteatr nawiązujący do przedwojennej tradycji (jak wiadomo, niestety do tego nie doszło i kino zostało zamknięte w 2014 roku).

Znając już historię kina uczniowie postanowili podzielić się tą wiedzą z mieszkańcami Warszawy. Dwukrotnie przeprowadzili sondę uliczną. Pytania dotyczyły zarówno historii kina/teatru Femina, jak i jego obecnej sytuacji. W trakcie rozmów z przechodniami jasnym stało się, że dzieje tego miejsca nie są powszechnie znane. Większość rozmówców nie wiedziało o istnieniu w tym miejscu żydowskiego teatru, często nawet nie zdawało sobie sprawy, że budynek znajdował się w obrębie getta. Mimo pewnych trudności (część przechodniów nie chciała w ogóle brać udziału w sondzie, część odpowiadała z wielką niechęcią i zdawkowo, a niektórzy nie chcieli być nagrywani) uczniom udało się porozmawiać z wieloma osobami, a także wręczyć przygotowane wcześniej ulotki z informacjami o kinie Femina i jego żydowskiej historii.

Dzięki różnorodności działań (film, sonda uliczna, ulotki) gimnazjalistom udało się dotrzeć do większej grupy odbiorców, z którą mogli podzielić się wiedzą na temat żydowskiej historii Kina Femina.

Wszystkie materiały – nagrania z przygotowań do projektu, wywiad z Pawłem Trepczyńskim, sondy uliczne – zostały zebrane i zmontowane oraz umieszczone na kanale YouTube.

Warszawa


Szkoła:
Społeczne Gimnazjum STO nr 16 w Warszawie
Uczniowie:
uczniowe klas II
Nauczycielka:
Dominika Depta
Trenerzy:
Kasia Niewczas, Marcin Mitzner

Więcej informacji o Warszawie znajdziesz na stronie Wirtualny Sztetl

Darczyńcy

Dziękujemy Conference on Jewish Material Claims Against Germany (Claims Conference) za wsparcie programu edukacyjnego Szkoła Dialogu. Poprzez restytucję mienia ofiar Holokaustu, Claims Conference wspiera organizacje na całym świecie w działaniach edukacyjnych na temat Holokaustu oraz na rzecz zachowania pamięci o ofiarach Zagłady.

logo 2

Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.

Obywatele

Dziękujemy Friends of the Forum za wsparcie programu edukacyjnego Szkoła Dialogu.