| 2019 |
Wińsko
Zespół Szkół Publicznych w Wińsku
| 2019 |
Wińsko to niewielka wieś w województwie dolnośląskim, o ponad 500-letniej historii, współtworzonej przed wojną również przez Żydów. Dziś jedynym śladem żydowskiej społeczności jest tutaj cmentarz, niedawno odnowiony.
Uczestnicy Szkoły Dialogu – uczniowie wińskiej szkoły podstawowej – przygotowali wycieczkę przede wszystkim dla swoich rodziców. Młodzież przy opracowywaniu trasy wycieczki i treści edukacyjnych skorzystała m.in. z książki Rity Steinhardt-Botwinick „Wińsko 1933–1945”, a w samym spacerze udział wziął Bogodar Zielnica, tłumacz publikacji (zabierał momentami głos, uzupełniając wiadomości przekazywane przez młodzież).
Odbiorcy wycieczki na cmentarzu żydowskim otrzymali jego plan z tłumaczeniami inskrypcji z niektórych nagrobków, który uczestnicy projektu opracowali na podstawie pracy magisterskiej Natalii Nagler-Bartczak dotyczącej tej właśnie nekropolii. Młodzież skorzystała również z pomocy księdza proboszcza, który użyczył im sprzętu nagłaśniającego.
Scenariusz wycieczki „Śladem społeczności żydowskiej w Wińsku” został opublikowany w wersji cyfrowej w Internecie, stając się dodatkowo trwałym rezultatem działań projektowych. Ponadto młodzież przygotowała wystawę pod tym samym tytułem, która eksponowana była w szkole.
Szkoła: Zespół Szkół Publicznych w Wińsku
Uczniowie: klasa VII
Nauczycielka: Anna Gierko
Trenerki: Aneta Ceglarek, Karolina Ufa
Projekt sfinansowany ze środków Friends of the Forum, Conference on Jewish Material Claims Against Germany oraz darowizn od osób prywatnych i instytucji wspierających Forum Dialogu w Polsce i za granicą.
Dziękujemy Conference on Jewish Material Claims Against Germany (Claims Conference) za wsparcie programu edukacyjnego Szkoła Dialogu. Poprzez restytucję mienia ofiar Holokaustu, Claims Conference wspiera organizacje na całym świecie w działaniach edukacyjnych na temat Holokaustu oraz na rzecz zachowania pamięci o ofiarach Zagłady.