Wojsławice

Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki

Wojsławice to dawne miasto, a obecnie wieś w okolicy Chełma, w którym Żydzi osiedlili się wcześniej niż w sąsiednich miastach – Lublinie, Hrubieszowie, Kazimierzu Dolnym czy Chełmie (przyjmuje się, że mógł to być początek XVI wieku). Wśród fizycznych śladów żydowskich w Wojsławicach znajdują się m.in. murowana synagoga, dawny dom rabina i dwa cmentarze.

Uczestniczący w projekcie uczniowie szkoły podstawowej przygotowali wycieczkę w formie gry terenowej z wykorzystaniem kodów QR – gracze otrzymywali plan miejscowości, listę zadań, kartę punktacyjną i krzyżówkę. Sami uczniowie czekali w wyznaczonych miejscach i przekazywali graczom wskazówki. Wiele zadań w ciekawy sposób wykorzystywało możliwości nowoczesnych smartfonów. Na zakończenie gry całą grupa zapaliła świece w miejscu masowej egzekucji wojsławickich Żydów.

Wycieczka w formie gry odbyła się jako część większego działania – Dnia Kultury Żydowskiej, zorganizowanego przez uczniów dla rówieśników w szkole. W jego ramach przekazano informacje niezbędne do wykonania niektórych zadań, ale również zaprezentowano wspomnienia mieszkańców wsi, przeprowadzono kilka konkursów, a także przedstawiono niektóre elementy kultury żydowskiej, m.in. taniec i kuchnię (w formie poczęstunku).

Materiały opracowane przez uczestników projektu – gra edukacyjna, scenariusz Dnia Żydowskiego i prezentacja multimedialna – opublikowane zostały na stronie szkoły, dzięki czemu mogą z nich korzystać kolejne roczniki uczniów.

Doceniam wszystkie 4 warsztaty, w których miałam możliwość brać udział. Dzięki nim dowiedziałam się wielu informacji na temat kultury żydowskiej.

Uczestniczka warsztatów

Fot. Małgorzata Kruszewska, Katarzyna Winiarska

Wojsławice


Szkoła: Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki
Uczniowie: klasy VII i VIII
Nauczycielka: Anna Błaszczuk
Trenerki: Małgorzata Kruszewska, Katarzyna Winiarska

Darczyńcy

Projekt sfinansowany ze środków Friends of the Forum, Conference on Jewish Material Claims Against Germany oraz darowizn od osób prywatnych i instytucji wspierających Forum Dialogu w Polsce i za granicą.

Dziękujemy Conference on Jewish Material Claims Against Germany (Claims Conference) za wsparcie programu edukacyjnego Szkoła Dialogu. Poprzez restytucję mienia ofiar Holokaustu, Claims Conference wspiera organizacje na całym świecie w działaniach edukacyjnych na temat Holokaustu oraz na rzecz zachowania pamięci o ofiarach Zagłady.

logo 2