Września

Liceum Ogólnokształcące im. Henryka Sienkiewicza

Września, znana szerzej przede wszystkim dzięki Dzieciom Wrzesińskim i ich sprzeciwowi wobec rozbiorowej germanizacji, otrzymała prawa miejskie w XIV wieku. Żydzi współtworzyli historię tego miasta od 2. połowy XVI wieku, a w połowie wieku XIX stanowili połowę jego mieszkańców. Na miejscu wysadzonej przez Niemców synagogi znajduje się pamiątkowa tablica, a fragmenty macew z cmentarza przechowywane są w lokalnym muzeum.

Młodzież z liceum we Wrześni biorąca udział w projekcie przygotowała wycieczkę dla społeczności miasta, a także filmik o warsztatach Szkoły Dialogu i wycieczce, film-wywiad z najstarszym żyjącym mieszkańcem Wrześni oraz wywiad do lokalnej prasy. Podczas przygotowań młodzież skorzystała z pomocy Mariana Torzewskiego, historyka regionalisty, który oprowadził ich po mieście i udostępnił im materiały archiwalne. Swoje prywatne zbiory fotografii udostępnił również Jarek Deckert.

Uczestnicy projektu otrzymali poza tym pomoc Muzeum Regionalnego we Wrześni, Biblioteki Publicznej oraz Wrzesińskiej Fary, która wypożyczyła im nagłośnienie.

Trwałymi rezultatami prowadzonych działań projektowych są: prezentacja multimedialna, mapa żydowskich śladów miasta, film dokumentujący działania w ramach projektu, a także aplikacja na telefon, zawierająca część zgromadzonych wiadomości. Młodzież planuje w przyszłości m.in. rozbudować aplikację oraz postarać się o odnowę płyty pomnika ofiar obozu jenieckiego we Wrześni.

Fot. Agnieszka Gwiazdowicz, Karolina Ufa

Września


Szkoła: Liceum Ogólnokształcące im. Henryka Sienkiewicza
Uczniowie: klasa I
Nauczycielka: Teresa Jabłońska
Trenerki: Agnieszka Gwiazdowicz, Karolina Ufa

Darczyńcy

Projekt sfinansowany ze środków Friends of the Forum, Conference on Jewish Material Claims Against Germany oraz darowizn od osób prywatnych i instytucji wspierających Forum Dialogu w Polsce i za granicą.

Dziękujemy Conference on Jewish Material Claims Against Germany (Claims Conference) za wsparcie programu edukacyjnego Szkoła Dialogu. Poprzez restytucję mienia ofiar Holokaustu, Claims Conference wspiera organizacje na całym świecie w działaniach edukacyjnych na temat Holokaustu oraz na rzecz zachowania pamięci o ofiarach Zagłady.

logo 2