| 2019 |
Zakliczyn
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Józefa Piłsudskiego
| 2019 |
Zakliczyn to niewielkie małopolskie miasto, w którego historię społeczność żydowska wniosła spory wkład – w 1939 r. Żydzi stanowili połowę mieszkańców miasta. Dziś nie ma tu wielu materialnych śladów ich obecności; na uwagę zasługuje przede wszystkim żydowski cmentarz wojskowy z I wojny światowej (jedyny w Polsce).
Uczestnicy projektu, uczniowie pierwszej klasy zakliczyńskiego liceum, przygotowali wycieczkę w formie gry miejskiej zatytułowanej „Zakliczyńskim Szlakiem Ludności Żydowskiej”. W grze wzięli udział uczniowie I klasy technikum oraz VI i VII klasy szkoły podstawowej.
Uczniowie w ramach przygotowań m.in. wykonali puzzle i przygotowali poczęstunek z żydowskich potraw.
Młodzież chce kontynuować działania – m.in. powtórzyć grę miejską dla mieszkańców Zakliczyna i okolic, tym razem koncentrując się na wydarzeniach związanych z likwidacją zakliczyńskiego getta i wywiezieniem ludności żydowskiej do obozu zagłady w Bełżcu. Oprócz tego zaplanowane jest spotkanie na rynku w Zakliczynie w formie „Apelu poległych”.
Szkoła: Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Józefa Piłsudskiego
Uczniowie: klasa I LO
Nauczycielka: Danuta Skalska-Cygan
Trenerki: Katarzyna Domagała, Basia Rostek
Projekt sfinansowany ze środków Friends of the Forum, Conference on Jewish Material Claims Against Germany oraz darowizn od osób prywatnych i instytucji wspierających Forum Dialogu w Polsce i za granicą.
Dziękujemy Conference on Jewish Material Claims Against Germany (Claims Conference) za wsparcie programu edukacyjnego Szkoła Dialogu. Poprzez restytucję mienia ofiar Holokaustu, Claims Conference wspiera organizacje na całym świecie w działaniach edukacyjnych na temat Holokaustu oraz na rzecz zachowania pamięci o ofiarach Zagłady.