| 2018 |
Zgorzelec
Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii im. Janusza Korczaka
| 2018 |
Zgorzelec i Görlitz tworzyły kiedyś jedno miasto, dzisiaj rozdzielone są granicą na Nysie Łużyckiej – pierwsze z nich leży w Polsce, drugie w Niemczech. Większość pożydowskich zabytków znajduje się po stronie niemieckiej, od 2005 roku istnieje też w Görlitz ponownie mała społeczność żydowska. Dlatego wychowankowie Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii im. Janusza Korczaka w Zgorzelcu zorganizowali dwudniowy projekt obejmujący obie połówki miasta. W poniedziałek 3 grudnia 2018 r., odbyły się warsztaty kulinarne i taneczne, w których wzięli udział uczniowie Liceum im. Braci Śniadeckich, a także wspólne zamalowywanie antysemickiego napisu na jednym z bloków w Zgorzelcu (za zgodą władz miasta i spółdzielni mieszkaniowej).
Następnego dnia odbyła się wycieczka – jej trasa przebiegała przez obie części miasta, uczestnicy odwiedzili m.in. synagogę, dom przedpogrzebowy i dobrze zachowany cmentarz. Przybliżono historię średniowiecznej gminy żydowskiej w Görlitz (XIII-XIV wiek), losy społeczności XIX- i XX-wiecznej, a także okres II wojny światowej i Zagłady. Całość uzupełniały opowieści o losach konkretnych osób. Zorganizowano również konkursy wśród uczestników wycieczki, m.in. na odnalezienie Stolperstein (kamienia pamięci – pomnika wbudowanego w kostkę brukową). Dodatkowo uczniowie nakręcili filmik utrwalający całe wydarzenie i przeprowadzili wywiad z lokalnym znawcą historii.
Szkoła: Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii im. Janusza Korczaka
Wyróżnienia: Nominacja w kategorii „Wpływ na lokalną społeczność” na Gali Szkoły Dialogu 2018
Uczniowie: wychowanki i wychowankowie ośrodka
Nauczycielki: Aneta Hajduczek, Katarzyna Kosowicka
Trenerki: Aneta Ceglarek, Antonina Stasiuk
Projekt sfinansowany ze środków Friends of the Forum, Conference on Jewish Material Claims Against Germany oraz darowizn od osób prywatnych i instytucji wspierających Forum Dialogu w Polsce i za granicą.
Dziękujemy Conference on Jewish Material Claims Against Germany (Claims Conference) za wsparcie programu edukacyjnego Szkoła Dialogu. Poprzez restytucję mienia ofiar Holokaustu, Claims Conference wspiera organizacje na całym świecie w działaniach edukacyjnych na temat Holokaustu oraz na rzecz zachowania pamięci o ofiarach Zagłady.