Żyrardów ma bogatą historię żydowską, jednak z dawnych żydowskich budynków do dziś nie zachowało się właściwie nic.

Uczestnicy projektu, uczniowie siódmej klasy szkoły podstawowej, postanowili zorganizować wycieczkę 19 kwietnia 2020 r., w 77. rocznicę powstania w getcie warszawskim – nawiązując nie tylko do swojej klasy (VII), ale i do numeru swojej szkoły (7). Gromadząc informacje, korzystali m.in. z pomocy Bożeny Gąsiorowskiej, lokalnej ekspertki.

W ramach działań projektowych uczestnicy projektu zorganizowali lekcję historii dla uczniów V klasy, prezentując im informacje zgromadzone podczas opracowywania wycieczki. Młodzież chciałaby w ten sposób zapoczątkować w swojej szkole nową tradycję, zachęcając młodszych kolegów do udziału w kolejnych edycjach Szkoły Dialogu.

Wchodziłam na te zajęcia z pewną obawą i jakimś obrazem typowego Żyda. Na tych zajęciach przełamaliśmy wszystkie obawy oraz negatywne wyobrażenia. Okazało się, że wszystkie stereotypy o tej ludności nie istnieją!(…) Nie miałam pojęcia ile miejsc oraz rzeczy zachowało się w moim mieście związanych z Żydami.

Uczestniczka warsztatów

Projekt przekonał całą grupę, że warto budować nowe mosty, a nie je burzyć.

Uczestniczka warsztatów

Żyrardów


Szkoła: Szkoła Podstawowa nr 7 im. Henryka Sienkiewicza
Uczniowie: Klasa VII
Nauczycielka: Barbara Pikuła-Marczak
Trenerki: Katarzyna Andrzejewska, Paulina Kowalczyk

Darczyńcy

Projekt sfinansowany ze środków Friends of the Forum, Conference on Jewish Material Claims Against Germany oraz darowizn od osób prywatnych i instytucji wspierających Forum Dialogu w Polsce i za granicą.

Dziękujemy Conference on Jewish Material Claims Against Germany (Claims Conference) za wsparcie programu edukacyjnego Szkoła Dialogu. Poprzez restytucję mienia ofiar Holokaustu, Claims Conference wspiera organizacje na całym świecie w działaniach edukacyjnych na temat Holokaustu oraz na rzecz zachowania pamięci o ofiarach Zagłady.

logo 2