Szczebrzeszyn

Odbudowujemy więzi

Wizyta edukatorów Facing History and Ourselves

lipiec 2016

W piątek 22 lipca uczestnicy wizyty studyjnej nauczycieli współpracujących z Facing History and Ourselves wzięli udział w wyjątkowej kolacji szabatowej w Szczebrzeszynie razem z mieszkającymi w okolicy Liderami Dialogu oraz absolwentami programu Szkoła Dialogu. Do amerykańskich nauczycieli dołączyli Małgorzata Piłat i Franciszek Sobczuk ze Szczebrzeszyna oraz Stanisław Kowalczyk z Józefowa i Marek Kołcon z Zamościa. Dla wielu uczestników wizyty to wspólne powitanie szabatu było najważniejszym punktem programu. Razem śpiewano i nawiązywano znajomości. Następnego dnia grupa zwiedziła z Małgorzatą Piłat Szczebrzeszyn, a następnie miała czas na szabatowy odpoczynek i spokojna, refleksyjną dyskusję.

W „New Jersey Jewish News” ukazał się (tylko w wersji angielskiej) artykuł prezentujący wrażenia Melissy Weiner, uczestniczki wizyty studyjnej Facing History and Ourselves w Polsce, na temat wieczoru szabatowego w Szczebrzeszynie. Ze wzruszeniem opowiada „Ten prosty i spokojny szabat w małym sztetlu zmienił nas już na zawsze.”

Wizyta Friends of the Forum

lipiec 2015

27 czerwca 2015 roku grupa dwudziestu czterech przyjaciół Forum Dialogu ze Stanów Zjednoczonych i Australii przyleciała do Polski, by wziąć udział w trwającej siedem dni podróży – pierwszej wizycie Friends of the Forum w naszym kraju. Na trasie swojej podróży znalazł się również Szczebrzeszyn ze swoją bogatą historią i równie ciekawą współczesnością.

Goście przyjęci zostali przez Liderki Dialogu ze Szczebrzeszyna – Małgorzatę Piłat i Kingę Kołodziejczyk, a także uczniów Zespołu Szkół nr 1 im. Zamoyskich, Szkoły Dialogu 2012.

We wnętrzu synagogi Małgorzata Piłat opowiedziała o historii odnalezionego na strychu szyldu żydowskiego dentysty oraz działalności stowarzyszenia Szczebrzeszyn Kultur, a absolwentka Szkoły Dialogu Magda Sobczuk podzieliła się opowieścią o swoim lokalnym zaangażowaniu, zainspirowanym przez udział w Szkole Dialogu. Gospodarze z gośćmi wspólnie odwiedzili także szczebrzeszyński cmentarz żydowski z jego wyjątkowymi macewami ze śladami polichromii.