Wąchock

Odbudowujemy więzi

Wizyta rabinów z Izraela

2011

W 2011 roku na wizytę do Polski przybyli dwaj izraelscy rabini, których przodkowie pochodzili z Wąchocka. Goście spotkali się najpierw z Prezesem Forum Dialogu Andrzejem Folwarcznym celem poznania misji fundacji i jej działań edukacyjnych. Następnie podążając śladami swoich przodków goście odwiedzili Wąchock, gdzie spotkali się z uczniami Gimnazjum Publicznego im. mjr. Jana Piwnika „Ponurego” – absolwentami Szkoły Dialogu 2009.

W czasie spotkania opowiedzieli młodzieży o dawnych żydowskich mieszkańcach Wąchocka. Następnie młodzież oprowadziła gości po miasteczku pokazując miejsce gdzie stała synagoga i mykwa, dom rabina. Wycieczka zakończyła się na wąchockim cmentarzu żydowskim, gdzie rabini odmówili psalmy i wytłumaczyli młodzieży znaczenie pamięci o zmarłych w judaizmie. Uczniowie i naczyciele zapewnili, że będą opiekować się cmentarzem.

Dziennik „Hamodia“, publikowany w Izraelu w języku hebrajskim i skierowany do społeczności ultra-ortodoksyjnej, opublikował 20 lipca 2011 roku artykuł o Forum Dialogu i Szkole Dialogu pt. „Polska: polska młodzież dba o żydowskie cmentarze“. Podsumowując spotkanie z uczestnikami Szkoły Dialogu, autor artykułu pisze: „To zainteresowanie daje nadzieję, że nowym pokoleniom uda się stać przykładem dla pozostałych miast i miasteczek w Polsce“.