Mirosław Skrzypczyk

Lelów/ Szczekociny

Mirosław Skrzypczyk - Lider Dialogu w Lelowie i Szczekocinach

Organizowany od 2008 r. coroczny festiwal przyczynił się w dużej mierze do zapoznania mieszkańców z kulturą żydowską oraz historią szczekocińskich Żydów oraz do upamiętnienia tej społeczności. Festiwal jest wspólnie organizowany przez Zespół Szkół w Szczekocinach i Organizację Żydów Szczekocińskich. Współorganizatorami są Organizacja ReBornRoots, Urząd Miasta i Gminy Szczekociny, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Szczekocinach. Jestem jego współorganizatorem i koordynatorem. Festiwal ma co roku określoną formułę i składa się z trzech stałych części. I część – uroczystości na starym cmentarzu żydowskim, podczas których goście i uczestnicy wspólnie modlą się za zgładzoną żydowską społeczność Szczekocin. Kadisz odmawia zwykle Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich lub jeden z potomków Żydów szczekocińskich. Podczas tej części festiwalu odsłonięto tablice pamiątkowe na terenie cmentarza i dawnym budynku synagogi, a także – pomnik poświęcony szczekocińskim Żydom. Ponadto od kilku lat na cmentarzu odbywają się akcje artystyczne.


II część – to przede wszystkim spotkania z ocalałymi Żydami z tej miejscowości i możliwość wysłuchania ich opowieści.To również spotkania z ważnymi postaciami społeczności żydowskiej w Polsce, jak np. Michael Schudrich – naczelny rabin Polski, czy rabinka Tanja Segal. Podczas tej części festiwalu odbywają się projekcje filmów (np. „Po-lin” Jolanty Dylewskiej), promocje książek (m. in. „Pinkes Szczekocin, B-94 Siła ocalałego”Izyka Mendla Bornsteina i Agnieszki Piśkiewicz, „Po ocaleniu” Leona Zelmana, „Szczekociny w opowieściach mieszkańców. Czasy przedwojenne i wojna”), a także ogłoszenie wyników konkursów organizowanych dla dzieci i młodzieży.

III część – Koncert Pamięci, podczas którego uczestnicy mogą posłuchać muzyki żydowskiej w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół oraz artystów z Polski i zagranicy (np. Klezmer Divas, wiedeński kantor ShmuelBarzilai oraz EliezerMizrachi, Kroke, Di GalitzyanerKlezmorim, Karolina Cicha).