• Liderzy Dialogu

    Wspólnota w działaniu

Aktualności 2020

Co roku Stowarzyszenie Pamięć i Dialog. Wspólna Historia we współpracy z Urzędem miejskim w Brzesku organizuje konkurs “Znamy wasze imiona. Przywracanie pamięci o przedwojennej żydowskiej społeczności Brzeska” skierowany do brzeskich szkół. Czwarta edycja konkursu dobiegła końca – uczniowie nadesłali swoje prace do Organizatorów, przed którymi teraz niełatwy etap oceniania projektów. Przez ostatnie miesiące uczniowie w ramach konkursu włożyli wiele pracy w odtwarzanie żydowskiej historii miasta i poszczególnych żydowskich rodzin powiatu brzeskiego. Efekty ich zaangażowania są bezcennym wkładem w podtrzymywanie pamięci o żydowskich mieszkańcach Brzeska – docierając do źródeł, przywracają zapomnianą część historii miasta.

Inicjatorką konkursu jest Anna Brzyska – Liderka Dialogu, Prezeska Stowarzyszenia Pamięć i Dialog. Wspólna Historia. Na stronie poświęconej przywracaniu pamięci o żydowskiej społeczności Brzeska dzieli się swoimi wrażeniami z oceniania prac konkursowych:

„Brzesko to niewielkie miasto. (…) Kiedyś ponad 60% miasta stanowili Żydzi, teraz nie ma ani jednego. I – tak samo jak w innych byłych sztetlach – pamięć o Żydach zaczęła w Brzesku powoli zanikać. A dla młodzieży Żydzi stawali się kimś obcym i bardzo egzotycznym, dalekim od ich świata. Tym bardziej jestem wzruszona, czytając prace, widząc, ile różnych materiałów musieli przeczytać uczniowie, żeby opisać historię brzeskich Żydów, poznać najważniejsze tradycje i święta żydowskie. (…) Właśnie po to robimy ten konkurs.”

Uroczyste rozstrzygnięcie konkursu z udziałem wszystkich uczestników, ich nauczycieli i gości specjalnych, było zaplanowane na 1 kwietnia, ale z powodu pandemii zostało przełożone na jesień. Już teraz gratulujemy wszystkim zaangażowanym w odkrywanie żydowskiej historii miasta!

fot. Stowarzyszenie Pamięć i Dialog. Wspólna historia