• Liderzy Dialogu

    Wspólnota w działaniu

Aktualności 2020

Cmentarze są często jedynymi widocznymi pozostałościami niegdyś tętniącej życiem żydowskiej społeczności w polskich wsiach i miastach. Choć wielu z pochowanych nie ma już rodziny, która zadbałaby o ich groby, pamięć o nich jest podtrzymywana przez osoby, dla których lokalne historie Żydów są ważne. Wśród nich znajdują się aktywiści i aktywistki z sieci Liderów Dialogu, którzy angażują się w opiekę nad cmentarzami żydowskimi w całej Polsce.

W minionych tygodniach członkowie sieci Liderów Dialogu na Podkarpaciu i ich sojusznicy dbali o utrzymanie i czystość cmentarzy żydowskich w swoich miejscowościach. Usuwali zarośniętą trawę i chwasty, naprawiali płoty, zostawiali kamienie i kwiaty na nagrobkach dawnych żydowskich sąsiadów.

30 kwietnia Liderzy i Liderki Dialogu – Jerzy Dębiec, Joanna Potaczek, Artur Górecki, Jacek Koszczan, Adam Lorenc oraz Magda Zykiert – wraz ze swoimi dziećmi i przyjaciółmi połączyli siły przy porządkowaniu cmenarza żydowskiego w Nowym Żmigrodzie, którego opiekunem jest Jerzy Dębiec. Wspólnie złożyli również znicze w miejscu masowej egzekucji Żydów na Przełęczy Hałbów.

4 czerwca odbyło się grupowe sprzątanie cmentarza w Rymanowie. W spotkaniu wzięli udział Liderzy i Liderki Dialogu – Joanna Potaczek, Adam Lorenc, Magda Zykiert, Jerzy Dębiec i Artur Górecki. Ponadto w wydarzeniu uczestniczyło wiele zaangażowanych osób – m. in. Piotr Puchta, dyrektor generalny Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego, przedstawiciele Fundacji Rejwach, przedstawiciele miasta i gminy Rymanów, harcerze oraz przyjaciele i miłośnicy wielokulturowej historii Rymanowa.

To dopiero początek działań związanych z porządkowaniem cmentarzy – podobne przedsięwzięcia z udziałem uczestników programu Liderzy Dialogu planowane są również w Dukli, Ulanowie i Woli Michowej.

Program Liderzy Dialogu jest finansowany ze środków Friends of the Forum, fundacji Ledor Wador oraz darowizn od osób prywatnych i instytucji wspierających Forum Dialogu w Polsce.