Marek Rekucki

Mszana Dolna

Liderzy

U mnie zaczęło się od… żony. To ona zaraziła mnie swoją pasją w miłości do kultury żydowskiej i ocalaniu pamięci po żydowskich mieszkańcach miasta. Przez wiele lat po prostu jej pomagałem, wspierałem, byłem obecny, aż nadszedł moment, gdy sam poczułem, że chcę coś twórczego w tym temacie robić.

Prowadzę własna działalność gospodarczą, marketingowo-handlową. Jestem dumnym ojcem dwojga doktorantów Uniwersytetu Jagiellońskiego, ukochanym panem Pyszczka rasy kundelczarny. Uwielbiam podróżować, a wcześniej planować podróże. Lubię czytanie, teatr, wędrówki po górach i nie tylko. Jestem kinomanem. Należę wraz z żoną do  Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów. Jestem wiceprezesem założonej przez nas Fundacji Sztetl Mszana Dolna.

Przez wiele lat organizowałem zaplecze dla działań żony, nosząc ławki, załatwiając sprzęt nagłaśniający, wieszając dekoracje na uroczystości, robiąc zdjęcia z wydarzeń upamiętniających itp. Współorganizowałem Rocznice Zagłady w naszym mieście, byłem współinicjatorem upamiętnień Ofiar przez nazwanie ich imieniem alejki prowadzącej do zbiorowej mogiły na Pańskim (2012 r.), upamiętnienia miejsca mszańskiej synagogi tablicą pamiątkową (2020 r.), uhonorowania Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, Stefanii i Józefa Wacławików Drzewem Pamięci (2020 r.). Byłem pomysłodawca założenia Fundacji Sztetl Mszana Dolna (2021), w której odpowiadam za kontakty z instytucjami, obsługę prawno-księgową oraz podejmuję inicjatywy pozyskiwania funduszy (z niejakim powodzeniem). Ukończyłem Akademię Opiekunów Pamięci i zorganizowałem cykl spotkań przybliżających postaci mszańskich Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.

By skuteczniej pozyskiwać środki na działania, ukończyłem kurs „Prawo zamówień publicznych” w ramach projektu „Akademia zamówień publicznych”. Organizuję spotkania ze świadkami pamięci i potomkami. W 2022 r. podejmujemy dwie duże inicjatywy: remont pomnika Ofiar Zagłady i postawienie kamiennego nagrobka dla nieupamiętnionych dotąd Ofiar na cmentarzu żydowskim oraz zorganizowanie uroczystości 80. Rocznicy Zagłady w Mszanie Dolnej.

Cieszę się, że mogę mieć udział w tak ważnej sprawie, jak ratowanie pamięci i praca dla dialogu. Odnalazłem w tym dodatkowy sens i radość, gdy, dzięki moim staraniom, udaje się coś w tej dziedzinie uczynić. Mam swoją „działkę” w aktywności naszej fundacji, lubię spotykać się z ludźmi, wyszukiwać możliwości polepszenia naszych działań przez pozyskiwanie sprzymierzeńców lokalnych i globalnych. Sądzę, że przydały się tu moje umiejętności negocjacyjne wyniesione z praktyki zawodowej. Pozyskane dotychczas fundusze, m.in. od Stowarzyszenia ŻIH to moja duma z wkładu w upamiętnianie naszych sąsiadów, których nie mieliśmy szans nigdy poznać.

Działania

Marek Rekucki

Mszana Dolna

kontakt: mrekucki.mr@gmail.com, www.sztetlmszanadolna.com