Liderzy Dialogu

Tu zachodzi zmiana

Konferencje

Lokalne konferencje Liderów Dialogu wprowadziliśmy do programu na życzenie samych Liderek i Liderów To świetna okazja do zaprezentowania swoich dokonań przed innymi i wymienienia się „w terenie” pomysłami i doświadczeniami.

Głównym tematem tegorocznej Lokalnej Konferencji Liderów Dialogu było chasydzkie dziedzictwo Małopolski. W Nowym Sączu i Bobowej nasza grupa ponad 30 Liderek i Liderów z całej Polski została przyjęta przez lokalnych działaczy i działaczki z Sądeckiego sztetla. Potem przenieśliśmy się do Tarnowa, gdzie obowiązki gospodarzy przejęła Fundacja AntySchematy 2. W ramach intensywnego weekendowego programu miejscowi Liderzy i Liderki oprowadzili swoje koleżanki i kolegów po zabytkach żydowskiego dziedzictwa Nowego Sącza i Tanowa. W Bobowej odwiedziliśmy zarówno niezwykłą synagogę, jak i malowniczo położony cmentarz. Zwiedzanie Nowego Sącza i Tarnowa, słynnych zarówno ze swojej secesyjnej architektury, jak i niegdyś kwitnącego życia ich żydowskich społeczności, było świetną okazją do zapoznania się nie tylko z bogactwem różnorodności żydowskiego dziedzictwa, ale także – dzięki wyjątkowej perspektywie lokalnych Liderek i Liderów – ze sposobami jego upamiętniania, przywracania i ochrony.

Lokalne Konferencje Liderów Dialogu to w pewnym sensie połączenie wycieczki krajoznawczej z rodzinnym spotkaniem. Przez sześć lat trwania programu Liderzy i Liderki zaczęli postrzegać się jako społeczność aktywistek i aktywistów połączonych wręcz rodzinnymi więzami. W tym roku to zawsze wyjątkowo inspirujące wydarzenie zostało dodatkowo wzbogacone: Liderzy i Liderki z Nowego Sącza zorganizowali dla grupy spotkanie z Ocalałą z Zagłady Anną Kępińską i Józefem Jaroszem, synem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, którzy pomogli ją uratować. Wysłuchanie ich świadectw było ważną lekcją odwagi i wytrwałości – tak ważnych dla każdego, kto działa na rzecz dialogu polsko-żydowskiego.

Projekt współfinansowany przez Fundację Ledor Wador.

Dziękujemy Conference on Jewish Material Claims Against Germany (Claims Conference) za wsparcie programu Liderzy Dialogu. Poprzez restytucję mienia ofiar Holokaustu, Claims Conference umożliwia organizacjom na całym świecie prowadzenie działań edukacyjnych na temat Zagłady oraz zachowanie pamięci o tych, którzy zginęli.

claims-conference