Mariusz Sokołowski

Laureat stypendium im. Dawida i Anny Dlugie Kliger w 2014 r.

Laureaci i laureatki poprzednich edycji

Sprawozdanie z wykorzystania stypendium

Mariusz Sokołowski miał jasny plan, jak wykorzystać stypendium im. Dawida i Anny Dlugie Kliger i realizował go od października 2014 r. do czerwca 2015 r. Przede wszystkim chciał poprawić swoją umiejętność posługiwania się językiem angielskim, by podjąć próbę zainicjowania współpracy pomiędzy Gimnazjum im. ks. Wacława Rabczyńskiego w Wasilkowie, szkołą w której uczy, a szkołą średnią z Kiryat Białystok. Przez kilka miesięcy uczestniczył w specjalistycznym kursie języka angielskiego i zakończył go pomyślnie zdanym egzaminem. Zdecydował się na kontynuację nauki. W dniach 27.01 – 03.02.2015 r., dzięki funduszom otrzymanym w ramach stypendium, Mariusz Sokołowski udał się do Izraela. Z pomocą pani Mayi Hadad udało mu się kilkukrotnie spotkać z przedstawicielami organizacji skupiającej dawnych mieszkańców Białegostoku i okolic. Poznawał ich osobiste historie i problemy, z jakimi boryka się zmniejszająca się z roku na rok wspólnota. Kilka godzin spędził również w siedzibie Kiryat Białystok, gdzie znajduje się małe muzeum, którego zasoby starał się poznać i sfotografować, by skorzystać z nich w przyszłych projektach edukacyjnych. W trakcie tygodniowej wizyty odwiedził również Instytut Yad Vashem, gdzie oprócz obejrzenia wystawy głównej i otoczenia, skorzystał z zasobów archiwalnych i wyszukał kilka ciekawych dokumentów dotyczących Białegostoku i Wasilkowa. Niestety mimo podjętych starań i zachęty ze strony prezesa organizacji białostocczan pana Jacoba Kagana i pani Mayi Hadad, nie udało się nawiązać relacji ze szkołą średnią w Kiryat. Mariusz Sokołowski wciąż szuka placówki, która zdecyduje się na poważną współpracę. Mariusz Sokołowski jest przekonany, że przyznane stypendium pomogło mu w zdobyciu umiejętności posługiwania się językiem angielskim, co w przyszłości zaowocuje kolejnymi przedsięwzięciami na rzecz dialogu.

Już w kolejnym roku ułatwiło mu to pracę z grupą uczniów nad filmem o losach Ocalonej z białostockiego getta Felicji Raszkin-Nowak, który nagrywany był w tym języku. Brak bariery językowej umożliwił mu także zorganizowanie wymiany międzynarodowej pomiędzy polskimi uczniami z Wasilkowa a ich rówieśnikami z Khashuri w Gruzji, która miała miejsce na przełomie września i października 2015.

Stypendium Dawida i Anny Długie Kliger przyznawane jest co roku jednemu Liderowi Dialogu na rozwój osobisty oraz realizację własnych projektów na rzecz relacji polsko-żydowskich.


Darczyńcy

Program finansowany przez The David and Anna Dlugie Kliger Scholarship Fund.