• Liderzy Dialogu

    Wspólnota w działaniu

Aktualności 2022

Bożena Gajewska, aktywistka z sieci Liderów Dialogu, wraz z Towarzystwem Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej realizuje projekt „Śladami żychlińskich Żydów”, dofinansowany przez Forum Dialogu.

W ramach projektu 13 czerwca odbył się wyjazd edukacyjny dla mieszkańców i mieszkanek Żychlina, którzy wraz z przewodnikiem zwiedzili Muzeum byłego niemieckiego Obozu Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem. Jest to szczególne miejsce dla historii żychlińskiej społeczności żydowskiej, bowiem to właśnie tam zostało zamordowanych kilka tysięcy żydowskich mieszkańców Żychlina.

Młodzież zapaliła znicze pod tablicami pamiątkowymi, złożyła kwiaty pod murem pamięci i chwilą zadumy uczciła pamięć o zamordowanej społeczności żydowskiej zamieszkującej Żychlin przed II wojną światową. Uczestnicy i uczestniczki wyjazdu zobaczyli otwartą w 2019 roku stałą wystawę „To są ostatnie dni naszego życia, dajemy więc znać o sobie”, poznali historię Zagłady żychlińskich Żydów i zobaczyli pozostałości pałacu, w którym odbywali oni swoją ostatnią drogę. W spichlerzu obejrzeli relację Szymona Srebrnika, a później wzięli udział w warsztatach edukacyjnych prowadzonych przez kustoszkę muzeum Małgorzatę Grzankę.

zdjęcia dzięki uprzejmości B. Gajewskiej

22 czerwca odbyło się wydarzenie wieńczące projekt „Śladami żychlińskich Żydów” – uroczystość odsłonięcia na terenie Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej im. Marii Kownackiej w Żychlinie kamienia z tablicą pamiątkową poświęconą żydowskim mieszkańcom miasta. Transmisję emitowaną na żywo przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej oglądali potomkowie żychlińskich Żydów, z którymi uzgodniono wcześniej treść napisu na tablicy. Uroczystość prowadziły Bożena Gajewska, autorka i koordynatorka projektu i członkini Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej oraz Anna Wrzesińska, prezeska Towarzystwa Miłośników Historii Żychlina.

Odsłonięcia tablicy dokonał burmistrz Gminy Żychlin, Grzegorz Ambroziak, który wspomniał o kilkusetletniej obecności Żydów w Żychlinie, wspólnym tworzeniu historii, kultury, przemysłu i handlu w mieście oraz o tragicznych losach żydowskiej społeczności.

zdjęcia dzięki uprzejmości B. Gajewskiej

Program Liderzy Dialogu wraz z programem grantów i stypendiów jest finansowany ze środków Friends of the Forum, Fundacji Ledor Wador oraz darowizn od osób prywatnych i instytucji wspierających Forum Dialogu w Polsce i za granicą. Stypendia na rozwój osobisty są możliwe dzięki środkom zebranym w The David and Anna Dlugie Kliger Scholarship Fund.