• Liderzy Dialogu

    Wspólnota w działaniu

Konferencje

W dniach 12-14 kwietnia 2019 roku odbyła się VII Ogólnopolska Konferencja Liderów Dialogu. Dwa dni, spędzone w Serocku w towarzystwie ludzi, którzy bezinteresownie poświęcają swój wolny czas, aby zachowywać, dokumentować i popularyzować żydowskie dziedzictwo swoich miejscowości, były świetną okazją do nawiązywania nowych kontaktów oraz dzielenia się doświadczeniami i wiedzą z zaproszonymi ekspertami i gośćmi. Warto w tym miejscu wspomnieć, że bogaty program Konferencji jest układany we współpracy z samymi Liderkami i Liderami, aby jak najlepiej odpowiadał na ich potrzeby. W tym roku złożyły się na niego dyskusje panelowe, debaty i warsztaty. Poruszyliśmy wiele tematów, od chasydzkiego dziedzictwa Polski, poprzez bardziej praktyczne kwestie badań genealogicznych czy wyzwań stawianych przez polsko-żydowskie spotkania, aż po dyskusje na temat nowości wydawniczych w polu judaistyki.

Pierwszy dzień Konferencji rozpoczął się od krótkiego podsumowania roku, podczas którego wszyscy Liderzy i Liderki mieli okazję podzielić się swoimi ostatnimi sukcesami, które odnieśli, i wyzwaniami, z którymi musieli się mierzyć. Następnie wysłuchaliśmy wykładu Aliny Skibińskiej z Centrum Badań nad Zagładą Żydów na temat problemów ze społecznym przyjęciem wiedzy na temat współudziału polskich katolików w Zagładzie.

Popołudniu spotkania odbyły się w formule trzech oddzielnych bloków tematycznych. Profesor Marcin Wodziński opowiedział o swoim Chasydyźmie. Atlasie historycznym, pierwszej kartograficznej interpretacji jednego z najważniejszych ruchów religijnych nowoczesnej Europy. Zuzanna Radzik przedstawiła antysemickie wątki w historii chrześcijaństwa, a Patrycja Dołowy i Magdalena Kicińska poprowadziły spotkanie poświęcone dyskusji o ostatnich premierach książek opisujących żydowską historię z feministycznego punktu widzenia. Później Liderki i Liderzy Dialogu spotkali się z Moniką i Stanisławem Krajewskimi, którzy podzieli się osobistą historią o odzyskiwaniu żydowskiej tożsamości w czasach PRL-u i po 1989 roku. Następnym punktem programu była rozmowa z Łukaszem Krzyżanowskim i Bartłomiejem Krupą na temat książki Mordechaja Canina „Przez ruiny i zgliszcza. Podróż po stu zgładzonych gminach żydowskich w Polsce”. Sobotę zakończyliśmy kolacją, podczas której swoją obecnością zaszczyciła nas Anna Azari, ambasador Izraela w Polsce.

Drugiego dnia Konferencji jej uczestniczki i uczestnicy mieli okazję wziąć udział w spotkaniach i warsztatach o bardziej praktycznym charakterze. Jakub Niewiński, Lider Dialogu z Murowanej Gośliny, opowiedział z perspektywy edukatora o wyzwaniach, przed jakimi stają organizatorzy spotkań polsko-żydowskich podczas wizyt studyjnych do Polski. Monika Kajalidis zaprezentowała nowy program, opracowany wspólnie przez Komisję Rabiniczną do spraw cmentarzy i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, który zawiera nowe wytyczne dla osób chcących zająć się prowadzeniem prac porządkowych na cmentarzach żydowskich. Michał Majewski i Witold Wrzosiński wtajemniczyli uczestników i uczestniczki swoich warsztatów w proces prowadzenia badań genealogicznych z użyciem dostępnych w internecie źródeł i baz danych. Gerard Bah poświęcił swoje zajęcia kwestii przeciwdziałania mowie nienawiści w sferze publicznej.

VII Ogólnopolska Konferencja Liderów Dialogu zakończyła się powrotem do Warszawy i zwiedzaniem cmentarza żydowskiego na ulicy Okopowej. Poprowadził je Jacek Dehnel, znany pisarz i jeden z inicjatorów społecznych, oddolnych prac porządkowych na terenie tej nekropolii.

Instytucje wspierające

Projekt współfinansowany przez Fundację Ledor Wador.

Dziękujemy Conference on Jewish Material Claims Against Germany (Claims Conference) za wsparcie programu Liderzy Dialogu. Poprzez restytucję mienia ofiar Holokaustu, Claims Conference umożliwia organizacjom na całym świecie prowadzenie działań edukacyjnych na temat Zagłady oraz zachowanie pamięci o tych, którzy zginęli.

claims-conference

Projekt współfinansowany przez Friends of the Forum.