• Liderzy Dialogu

    Wspólnota w działaniu

Aktualności 2021

2 października w Mińsku Mazowieckim w ramach VII Dni Kultury Żydowskiej zorganizowano spacer historyczny połączony z odsłonięciem płyt upamiętniających społeczność żydowską. Dodatkowy element stanowiły działania edukacyjne i etiudy teatralne w wykonaniu uczniów i uczennic z kilku miejscowych liceów, którzy przez kilka miesięcy poznawali historię mińskich Żydów i przygotowywali się do upamiętnienia. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Katarzynę Łaziuk wraz z grupą osób zgromadzonych wokół inicjatywy „Bliscy i oddaleni” i zrealizowane w ramach grantu przyznanego przez Forum Dialogu.

W przestrzeni miasta pojawiły się cztery tablice upamiętniające. Przypominają one o starym cmentarzu, getcie, jesziwie oraz synagodze w dawnym Mińsku. Każda z kamiennych płyt została przyozdobiona motywem roślinnym o symbolicznym znaczeniu. Na tablicach mieszczą się odpowiednio: złamane drzewo, gwiazda Dawida ze splątanych korzeni, gałązka czarnego pieprzu oraz granat. W uroczystości uczestniczyło wielu mieszkańców i mieszkanek miasta. W momencie odsłonięcia tablicy przedstawiającej gwiazdę Dawida z korzeni drzew Katarzyna Łaziuk powiedziała o motywacji, jaka kieruje grupą „Bliscy i oddaleni”: „Nie upamiętniamy miejsca kaźni, upamiętniamy ludzi, którym przyszło tu żyć”. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z wydarzenia.

fot. Dariusz Kawka

Program Liderzy Dialogu wraz z programem grantów i stypendiów jest finansowany ze środków Friends of the Forum, Fundacji Ledor Wador oraz darowizn od osób prywatnych i instytucji wspierających Forum Dialogu w Polsce i za granicą.