13 października 2016 r. odbyło się w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Zagórowie spotkanie autorskie z Paulą Sawicką zatytułowane „Czego możemy się nauczyć od Marka Edelmana?”. W przedsięwzięciu zorganizowanym przez MGOK, Gimnazjum im. Królowej Jadwigi w Zagórowie i Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy Zagórów, uczestniczyli w ramach wymiany między gimnazjalnej nauczyciel Jakub Niewiński oraz młodzież Gimnazjum im. Hipolita Cegielskiego w Murowanej Goślinie. Patronat nad wydarzeniem objęło pismo społeczno-kulturalne „Miasteczko Poznań”.
Paula Sawicka jest psycholożką, tłumaczką języka angielskiego, działaczką społeczną, przewodniczącą Rady Programowej Stowarzyszenia Otwarta Rzeczpospolita, przyjaciółką Marka Edelmana oraz autorką i współautorką książek o doktorze Edelmanie I była miłość w getcie i Prosto się mówi, jak się wie.Marek Edelman był jednym z przywódców powstania w getcie warszawskim, działaczem politycznym i społecznym, wybitnym lekarzem i kardiologiem. W 1976 r. ukazała się książka Hanny Krall pt. Zdążyć przed Panem Bogiem, oparta na wywiadzie z doktorem Edelmanem i będąca lekturą omawianą w szkole ponadgimnazjalnej.
Spotkanie miało charakter rozmowy, którą przeprowadził z gościem dyrektor MGOK Łukasz Parus. Pytania zadane Pauli Sawickiej dotyczyły życia i postawy moralnej Marka Edelmana, autorytetów, problematyki zła, tolerancji, patriotyzmu, nacjonalizmu, antysemityzmu, dialogu międzykulturowego i stosunku do uchodźców. Prezentujemy niektóre jej wypowiedzi:
Marek Edelman był człowiekiem wymagającym, niekiedy szorstkim, ale bardzo wrażliwym i odpowiedzialnym za drugiego człowieka.
Jak słyszę hasło „Polska dla Polaków”, to wtedy sobie myślę, że chciałabym innej Polski, tzn. „Polski dla ludzi”.
Antysemicie nie jest potrzebny Żyd, on sobie znajdzie wroga. Antysemityzm i inne skrajne poglądy są oczywiście złe, ale mocy zła nabierają dopiero, gdy krzywdzą i piętnują drugiego człowieka.