Anita Rucioch-Gołek

Zbąszyń

Anita Rucioch-Gołek - Liderka Dialogu w Zbąszyniu

Warsztaty prowadzę cyklicznie w zbąszyńskim Liceum im. Garczyńskiego (Zespół Szkół nr 1 w Zbąszyniu) i w bibliotece, w której pracuję. Ich celem jest przeciwdziałanie dyskryminacji ze względu na płeć, wygląd, przynależność społeczną, religijną etc. Współpracuję w tym celu z pedagożką Pauliną Chłopkowską.

W liceum prowadziłam warsztaty dla uczniów, które dotyczą problemu dyskryminacji ze względu na płeć (np. „Tresowanie dziewczynek” albo „Wizerunek kobiety we współczesnych mediach”).

W 2016 r. prowadziłam w bibliotece zajęcia pt. „Krok naprzód” dla uczniów miejscowego technikum (Zespół Szkół nr 2 w Zbąszyniu). Celem warsztatów było uświadamianie młodzieży, z czego wynikają główne różnice społeczne we współczesnym świecie i jakie czynniki determinują nasze życie. W konsekwencji uczyliśmy się też wrażliwości na drugiego człowieka, jego odmienność, problemy, cierpienie.

W czasie ferii zimowych „Zbąszyński Balagan” zorganizował warsztaty „Podróż dookoła świata – Izrael” we współpracy z harcerzami, przeznaczone dla dzieci ze szkoły podstawowej.

Zajęcia zapoznające dzieci z kulturą żydowską zorganizowaliśmy w ramach „Zimowiska” – zajęć organizowanych przez członków 3 Gromady Zuchowej „Leśne Duchy” oraz 1 Drużyny Harcerskiej „Tropiciele Żywiołów”. W czasie warsztatów dzieci poszukiwały podstawowych informacji o współczesnym państwie Izrael i przez zabawę dowiadywały się o najważniejszych elementach kultury żydowskiej. Mogły też skosztować przepysznych ciasteczek kichlach upieczonych przez moje uczennice. Wysłuchały również bajki Isaaca Bashevisa Singera „Opowieść o trzech życzeniach” i zainspirowane opowieścią rysowały własne marzenia, które mogłyby wypowiedzieć w ciągu tej jednej minuty, kiedy, jak podaje tradycja żydowska, otwiera się niebo w noc Hoszana Raba, czyli w ostatni dzień Święta Szałasów, i spełniają się ludzkie życzenia. Na zakończenie zajęć oczywiście zaśpiewaliśmy po hebrajsku.

Kiedy byłam jeszcze opiekunką samorządu uczniowskiego, na wniosek jednej z uczennic, zorganizowaliśmy z samorządem po raz pierwszy w Zbąszyniu Maratonu Pisania Listów Amnesty International, który kontynuowany jest w naszym mieście do dziś.