Anita Rucioch-Gołek

Zbąszyń

Liderzy

Nie mam poczucia misji, nie jestem „siłaczką”, ale za to od zawsze byłam buntowniczką. Do tego mam „powołanie”. Napisałam kiedyś (zupełnie spontanicznie) esej o tym, co dziś dla mnie znaczy Auschwitz. Pisałam wtedy o potrzebie buntowania się przeciw ludzkiej krzywdzie i niesprawiedliwości. Praca wygrała konkurs, a ja przy okazji spotkałam kilka nowych osób, które nie tylko mówiły o tym, co znaczy dla nich pamięć o Żydach, lecz także działały, a ja już wtedy dojrzałam do działania. Pokazały mi kilka możliwości: do kogo napisać, kto może być sprzymierzeńcem. Poradziły, żeby zacząć od własnego podwórka. I tak powstał „Zbąszyński Balagan”, grupa uczniów, która pracowała ze mną w ogólnopolskim projekcie Szkoła Dialogu. Dzięki wspólnej pracy zdobyliśmy II miejsce w konkursie na najlepszy projekt upamiętniający polskich Żydów.

Czasem robię to wszystko, bo jestem przerażona nienawiścią. Projekty, warsztaty, godziny spędzone nad jedną relacją, jednym wierszem, filmem, wspomnieniem – uczę młodych przez rozmowę: słuchania świadków, a przede wszystkim słuchania siebie nawzajem. Rozmowy z młodymi ludźmi zawsze są zwycięstwem, nawet jeśli się oni ze mną nie zgadzają (ostatnio częściej się nie zgadzają; widzę, jak wiele mam do zrobienia, jak inni sieją w tych młodych głowach strach, odrazę do Innych – Obcych, którymi można zostać błyskawicznie, zaocznie jest się skazanym na społeczną banicję i nie ma już powrotu).

Z wykształcenia jestem polonistką. Wiele lat pracowałam w szkole ucząc języka polskiego w gimnazjum i liceum (Zespół Szkół nr 1 im. Stefana Garczyńskiego w Zbąszyniu). Jestem także nauczycielką wychowania do życia w rodzinie. W roku 2016 ukończyłam również studia podyplomowe z etyki (Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu). Lubię biegać długie dystanse. Jestem też członkiem Zarządu Klubu Biegacza TKKF „Łabędź” Zbąszyń. Pracuję z seniorami – jestem członkiem Zarządu Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku w Zbąszyniu. Od niedawna pracuję jako kierownik Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Zbąszyniu.

Przede wszystkim jednak uczę: jako polonistka w liceum szczególną uwagę poświęcam historii polskich Żydów i relacjom polsko-żydowskim. Organizuję lub współorganizuję okolicznościowe spotkania, wieczory, wystawy itp., których celem jest upamiętnienie zbąszyńskich Żydów, przybliżenie współczesnym odbiorcom tradycji i historii narodu żydowskiego. Jest wiele osób, które doceniają moją pracę. Niektóre z nich przyłączają się do pomocy, często ja przyłączam się do działań innych ludzi. Dla mnie jest to spełnienie obowiązku wynikające z uczciwości wobec siebie i moich uczniów, a także wobec moich własnych dzieci.

Działania

Anita Rucioch-Gołek

Zbąszyń

kontakt: 
anita.rucioch-golek@liderzydialogu.pl