• Liderzy Dialogu

    Wspólnota w działaniu

Aktualności 2020

Miło nam podzielić się wieścią, że osoby z sieci Liderów Dialogu zostały wyróżnione za swoje działania!

Katarzyna Łaziuk z Mińska Mazowieckiego zdobyła pierwsze miejsce w międzynarodowym konkursie „Moja pamięć, moja odpowiedzialność. W moim miejscu” organizowanym przez Miejsce Pamięci Auschwitz-Birkenau oraz Instytut Auschwitz-Birkenau. Jury wybrało zwycięzców spośród kilkudziesięciu prac nadesłanych z 11 krajów.

Katarzyna Łaziuk od lat upamiętnia mińskich Żydów, między innymi organizując coroczne Dni Kultury Żydowskiej. W pracy konkursowej opisuje swoją drogę od poznania historii swojego miasta do wzięcia odpowiedzialności za podtrzymywanie pamięci o mińskich Żydach. Praca konkursowa dostępna jest na stronie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau.

Z kolei odznaczenie Chroniąc Pamięć / Preserving Memory 2021 zostało przyznane dziesięciu osobom i instytucjom zasłużonym dla ratowania żydowskiego dziedzictwa. Wśród nich znalazły się osoby z siedzi Liderów Dialogu i reprezentowane przez nich instytucje:

  • Fundacja Pasaże Pamięci prowadzona przez Justynę Biernat działającą w Tomaszowe Mazowieckim
  • Marek Chmielewski, Orla
  • Urszula Antosz- Rekucka, Mszana Dolna

Zachęcamy do obejrzenia ceremonii online, podczas której wyróżnieni aktywiści prezentują swoje działania – Marek Chmielewski oprowadza po synagodze w Orli, Urszula Antosz-Rekucka opowiada o działaniach upamiętniających z młodzieżą, a Justyna Biernat wyraża misję fundacji Pasaże Pamięci słowami: „Zajmujemy się pamięcią. Staramy się nie tyle upamiętniać tomaszowskich Żydów, ile po prostu o nich pamiętać. A  pamięć zgłębiamy poprzez spotkania”. Gratulujemy!