• Co nowego

    w Forum Dialogu?

Za nami wyjątkowo trudny dla wszystkich rok. Dla Forum Dialogu był to rok nieoczekiwanych zmian planów, pracy w nowym dla nas zdalnym trybie, przeformułowywania poszczególnych programów, ale także czas otwierania się nowe możliwości. Dla organizacji, która wierzy w siłę dialogu i spotkań, rozmów, które wymagają czasu i bezpośredniej obecności, nowe warunki pracy, przed którymi postawiła nas epidemia COVID-19, były niemałym wyzwaniem. Dostosowując nasze działania do nowych okoliczności, kierowaliśmy się realizacją ich nadrzędnych celów, które wynikają z naszej misji, a unikaliśmy automatycznego przenoszenia ich do formuły online. Dzisiaj, patrząc na ten miniony rok, możemy z niejaką dumą stwierdzić, że w ogromnej mierze podołaliśmy temu zadaniu.

Zoom na Forum
Aby podtrzymać więzi z siecią sprzyjających nam osób na całym świecie, otworzyliśmy cykl spotkań na “Zoom na Forum” dla polskich i zagranicznych odbiorców naszych działań, podczas których poruszaliśmy ważne tematy dla relacji polsko-żydowskich, zapraszając naukowców, ekspertów i lokalnych aktywistów, a także świadków historii. W minionych miesiącach zrealizowaliśmy blisko 50 wirtualnych spotkań, w których łącznie uczestniczyło ponad 600 osób!

Grupy regionalne Liderów Dialogu
W 2020 roku powstało łącznie 8 grup regionalnych, zrzeszających 79 Liderek i Liderów Dialogu. Grupy regionalne w trudnym czasie pandemii dają możliwość lepszej integracji Liderek i Liderów Dialogu oraz wzajemnego wsparcia w działaniach na poziomie regionalnym. Oprócz spotkań planująco-diagnostycznych grupy regionalne organizowały działania integrująco-szkoleniowe odpowiadające na potrzeby ich członków, takie jak warsztaty rozwijające wiedzę czy kompetencje z wybranego tematu czy mini-wizyty studyjne, których odbyło się łącznie 13. Kolejne działania już w planach!

Konkurs grantowo-stypendialny dla Liderów Dialogu
Jesienią zorganizowaliśmy wirtualne szkolenie dla wszystkich Liderów i Liderek Dialogu, którzy starają się o granty i stypendia na rozwój i realizację projektów. Spłynęło do nas 21 wniosków na trwałe upamiętnienie lub upowszechnienie wiedzy o lokalnym dziedzictwie żydowskim, a także na na wsparcie rozwoju osobistego, który docelowo ma wzmocnić kompetencje w obszarze relacji polsko-żydowskich lub w opiece nad lokalnym dziedzictwem żydowskim. Przed nami ocenianie wniosków – na pewno wiele się będzie działo w tym roku w ramach zwycięskich projektów!

Oferta dla nauczycieli
Cieszymy się, że w 2020 roku udało nam się pogłębić relację z nauczycielami zainteresowanymi rozwojem swoich kompetencji w zakresie edukacji o dziedzictwie żydowskim w Polsce. Jako wsparcie dla nich rozszerzyliśmy ofertę w zakresie zdobywania rzetelnej wiedzy o historii i kulturze Żydów, a także o współczesnych społecznościach żydowskich poprzez organizację spotkań online – całodziennych seminariów, szkoleń tematycznych i spotkań z ekspertami, z których w tym roku skorzystało ponad 70 nauczycieli i nauczycielek. Uruchomiliśmy także specjalny newsletter dla nauczycieli, w którym informujemy o ważnych wydarzeniach, nie tylko tych organizowanych przez Forum Dialogu oraz o dostępnych materiałach z zakresu historii polsko-żydowskiej.

Szkoła Dialogu online
W minionym roku w związku z wybuchem pandemii COVID-19 Gala Szkoły Dialogu odbyła się wiosną online – uczestniczyło w niej ponad 3000 osób! W tym samym trybie rozpoczęliśmy jesienią kolejny semestr Szkoły Dialogu. Nasi eksperci i ekspertki wypracowali nowy system efektywnego prowadzenia warsztatów online, który prawdziwie angażuje uczniów w odkrywanie na nowo żydowskiej historii swoich miejscowości. Projekty uczniów zaskoczyły nas kreatywnością i determinacją w poszukiwaniach śladów dziedzictwa żydowskiego w swoich miejscowościach. O tegorocznych osiągnięciach programu Szkoła Dialogu, o wspaniałej pracy zaangażowanych uczniów oraz o przyznanych nagrodach będziemy informować wkrótce!

Rada Programowa
W 2020 roku powołana została Rada Programowa Forum Dialogu. W jej skład wchodzi dziewięcioro wiodących przedstawicielek i przedstawicieli różnych dyscyplin akademickich, a przewodniczy jej Michał Bilewicz, były wiceprezes Forum i kierownik Centrum Badań nad Uprzedzeniami.

W rozpoczęty rok 2021 wkraczamy z nową energią i pomysłami na to, jak kontynuować i rozwijać nasze działania na rzecz dialogu polsko-żydowskiego.