• Forum Dialogu

    Odbudowujemy więzi

Co roku do Polski przyjeżdża 30 tys. młodych Żydów z Izraela, USA, Kanady, Australii, Francji oraz innych państw. Przez osiem lat Forum Dialogu organizowało spotkania młodzieży polskiej z żydowską, dzięki którym mogła ona przełamać stereotypy myślenia. Młodzi ludzie przyjeżdżają do kraju, który jest przez nich często odbierany jako cmentarz narodu żydowskiego i w którym wizyta jest trudnym doświadczeniem. Forum Dialogu chciało pokazać im także współczesną Polskę. Każde spotkanie było precyzyjnie przygotowane przez ekspertów i trenerów Forum na podstawie sprawdzonych scenariuszy. Trenerzy proponowali ćwiczenia integracyjne poszerzające wiedzę na temat stosunków polsko-żydowskich i ułatwiające wzajemne zrozumienie.

Młodzi ludzie rozmawiali o miłości, muzyce i sporcie, ale również o sytuacji w Polsce, Izraelu, Żydach w diasporze czy o Holokauście.
Działania te przynosiły doskonałe efekty. Kiedy socjologowie z Forum przeprowadzili badania wśród uczestników, okazało się, że już po jednym spotkaniu sympatia młodzieży polskiej do żydowskiej wzrosła o ponad 20 proc. Podobnie mechanizm ten wyglądał po drugiej stronie.
Program był realizowany od 2003 do 2011 r., w latach 2008–2010 we współpracy z Muzeum Historii Żydów Polskich.

Spotkania młodzieży są wspaniałą okazją do rozmowy, odkrywania swoich kultur oraz poznawania siebie nawzajem. Jestem amerykańską Żydówką z polskimi korzeniami, zatem byłam poruszona, gdy obie strony mojej tożsamości, polska i żydowska, pogodziły się ze sobą mimo istniejących różnic.

Sarah Turbow, uczennica, Nowy Jork

Młodzież żydowska okazała się bardzo otwarta; potrafiliśmy nawiązać kontakt mimo trudnych i często bolesnych wspomnień z przeszłości.Młodzież żydowska okazała się bardzo otwarta; potrafiliśmy nawiązać kontakt mimo trudnych i często bolesnych wspomnień z przeszłości.

Justyna Pieńkosz, uczennica, Warszawa