Rabka-Zdrój

Odbudowujemy więzi

Wizyta studyjna z USA

wrzesień 2016

Wyjątkowym wydarzeniem podczas wizyty studyjnej przedstawicieli społeczności żydowskiej z USA, która odbyła się w początku września 2016 r.  była kolacja szabatowa w Rabce Zdroju. Kolacja zgromadziła uczestników wizyty, kilkoro uczniów biorących udział w Szkole Dialogu w 2015 roku oraz Liderów Dialogu z okolicy – Narcyza Listkowskiego, Michała Raptę i Karolinę Panz wraz z rodzinami oraz zaproszonych gości. Razem zapalili świece, prowadzili szabatowe refleksje i śpiewali pieśni. Był to wieczór pełen wzruszeń dla wszystkich obecnych.

Następnego dnia ponownie spotkali się, aby wraz z Narcyzem Listkowskim i Michałem Raptą zwiedzić miejsca związane z żydowską historią Rabki. Dzień zakończyła ceremonia hawdali, czyli zakończenia szabatu, w której wzięli udział goście z USA, Liderzy Dialogu wraz z rodzinami i zaproszeni goście z Rabki Zdroju. Rabin Wayne Franklin, jeden z uczestników wizyty, wspomina ten dzień następująco:

„Byliśmy pierwszymi osobami, które od lat 40. XX wieku świętowały szabat w Rabce Zdrój. Grupa osób z Temple Emanu-El z Providence w stanie Rhode Island w USA, razem  przyjaciółmi z Nowego Jorku i Massachusetts, przyjechała spędzić Szabat w tym malowniczym mieście, nie znając nawet jego przerażającej historii. Szabat przywitaliśmy wraz z uczestnikami programu Liderzy Dialogu, prowadzonego przez Forum Dialogu, a także z pracownikami biura fundacji”. Czytaj więcej…

Wizyta nauczycieli Facing History and Ourselves

sierpień 2015

Podczas tygodniowej wizyty studyjnej do Polski w sierpniu 2015 r., organizowanej przez Forum Dialogu we współpracy z Ambasadą RP w Waszyngtonie, amerykańscy nauczyciele współpracujących z Facing History and Ourselves odwiedzili Rabkę Zdrój. Dla wielu najważniejszym punktem wizyty było spotkanie z Liderami Dialogu Narcyzem Listkowskim i Michałem Raptą w Rabce-Zdroju, którzy opowiedzieli gościom o swoich działań na rzecz zachowywania żydowskiego dziedzictwa miejscowości.


Więcej o Liderze Dialogu Michale Rapcie

Izraelska wizyta studyjna

sierpień 2014

Izraelczycy biorący udział w wizycie studyjnej organizowanej przez Forum Dialogu odwiedzili w maju 2014 roku Rabkę Zdrój. Byli bardzo poruszeni gościnnością Narcyza Listkowskiego i Michała Rapty, Liderów Dialogu działających na rzecz zachowania dziedzictwa żydowskiego w Rabce. Narcyz wraz z Michałem pokazali grupie miejscowość, a przede wszystkim schody do byłej synagogi, które zostały przez nich odkryte i odkopane. Narcyz Listkowski zaprosił grupę do swojego domu, który znajduje się w dawnym domu rabina i jednocześnie budynku mykwy.


Więcej o Liderze Dialogu Narcyzie Listkowskim