• Forum Dialogu

    Odbudowujemy więzi

Co roku zachęcamy szkoły, z którymi współpracujemy, do udziału w Konkursie Sztuki Upamiętniającej Zagładę organizowanym przez Rodgers Center na Uniwersytecie Chapmana w hrabstwie Orange w Kalifornii. W tym roku będzie to już jego 23 edycja, tym razem pod hasłem „Pamięć to siła. Życie z nadzieją, odwagą i wytrwałością”. Uczestniczący w konkursie uczniowie zapoznają się ze świadectwami wideo Ocalałych z Holokaustu. Po obejrzeniu świadectwa analizują je, zastanawiając się nad motywacjami i przesłaniem świadków historii. Tę refleksję przekładają na twórcze działanie – pracę plastyczną, wiersz, opowiadanie lub film.

Konkurs łączy rzeczy, które są dla nas niezwykle ważne w kontekście edukacji o Zagładzie, a praca ze świadectwami to zawsze wyjątkowe doświadczenie. W tym roku nauczyciele i uczniowie mają możliwość korzystania z szerszej niż dotychczas bazy świadectw w języku polskim. Zachęcamy, by korzystali z nagrań związanych z ich miejscowościami, wierząc że związek z lokalną historią może znacznie wzbogacić ich pracę.

W poprzedniej edycji jednym z finalistów został uczeń z warszawskiego Liceum im. Romualda Traugutta. Wierzymy, że i w tym roku pojawią się wyjątkowe zgłoszenia z Polski! Termin nadsyłania prac mija 3 lutego. Podstawowe informacje o konkursie można znaleźć tutaj.

W tym roku postanowiliśmy dodatkowo wesprzeć nauczycieli w pracy z uczniami i na początku grudnia 2021 roku zaprosiliśmy ich do udziału w warsztatach na temat wykorzystania świadectw Ocalałych z Holokaustu w edukacji. Warsztaty poprowadziła Monika Koszyńska, przedstawicielka regionalna USC Shoah Foundation w Polsce, która opowiedziała o bazie świadectw i pokazała, jak korzystać z materiałów zgromadzonych przez USC Shoah Foundation. Wspólnie zastanawialiśmy się i dyskutowaliśmy nad sposobami wykorzystania w edukacji tego często niełatwego w interpretacji typu źródeł.

Projekt współfinansowany przez Friends of the Forum, Conference on Jewish Material Claims Against Germany oraz osoby i instytucje wspierające nasze działania z Polski i zagranicy.

Dziękujemy Conference on Jewish Material Claims Against Germany (Claims Conference) za wsparcie. Poprzez restytucję mienia ofiar Holokaustu, Claims Conference wspiera organizacje na całym świecie w działaniach edukacyjnych na temat Holokaustu oraz na rzecz zachowania pamięci o ofiarach Zagłady.

logo 2