Żelechów

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Ignacego Wyssogoty Zakrzewskiego

W centrach polskich miast często można się przejść ul. Żydowską. To ta, gdzie mieszkali, modlili się i handlowali Żydzi. W Poznaniu handlowali butami, w Zamościu solą, w Lublinie mąką i pieczywem, właściwie wszystkim po trochu. W Żelechowie to chrześcijańska ulica była wyjątkiem, jedną z niewielu w centrum miasta zamieszkiwanego prawie w całości przed ludność żydowską. Mówiono na nią „kościółkowa”. Dziś to al. Wojska Polskiego. Od XVIII w. Żydzi stanowili od 55 do 80 proc. mieszkańców Żelechowa. Dzięki ich staraniom w okresie międzywojennym wybudowano w mieście elektrownię, która działała codziennie od zmierzchu do północy, oświetlając wieczorem bogatsze domy. W zmienionej formie budynek elektrowni zachował się do dziś. Przetrwały też pozostałości mykwy. Podniósłszy klapę, można dojrzeć schody i wypełniony wodą basen. Nie zachowała się natomiast synagoga. Niemcy spalili ją w 1939 r. wraz z uwięzionymi w niej Żydami . W kolejnym roku utworzyli w Żelechowie getto, które zlikwidowali w 1942 r., rozstrzeliwując 300 osób, resztę wywożąc do obozu zagłady w Treblince.

W Żelechowie można jeszcze zobaczyć kilka domów na ul. Lelewela i dom rabina na ul. Traugutta.
Warsztatowo-projektowa forma zajęć Szkoły Dialogu była dla uczniów z żelechowskiego technikum nowością. Nigdy wcześniej nie brali udziału w warsztatach, pierwszy raz mieli zorganizować duże wydarzenie samodzielnie. W klasie wypowiadali się nieco niepewnie, obawiali się, czy podołają zadaniu zorganizowania wycieczki po mieście. Trenerki Forum Dialogu, Michalina Laskowska i Jagoda Szkarłat, przekazały im jednak dużo nowych informacji o judaizmie i kulturze żydowskiej, a także wiele praktycznych umiejętności. Wspierały, motywowały, kibicowały. Efekt końcowy przerósł najśmielsze oczekiwania uczniów.
W wycieczce wzięło udział około 100 osób: dzieci, uczniowie, nauczyciele, dyrekcja szkoły, mieszkańcy, lokalni pasjonaci historii, członkowie Żelechowskiego Towarzystwa Historycznego i władze miasta. Pani burmistrz osobiście pogratulowała uczniom inicjatywy.

fot. Michalina Laskowska, Jagoda Szkarłat

Wcześniej mogli porozmawiać z p. Józefem Pszkitem, który chodził przed wojną do szkoły z żydowskimi dziećmi. Opowiadał o żydowskiej piekarni na rogu ulic Weissenberga i Wojska Polskiego i innej, też żydowskiej, na rogu Kościuszki i Przechodniej. Wspominał o składzie aptecznym Schudricha, który miał lek na wszystkie dolegliwości, o synagodze, gdzie teraz jest park, i chederze obok synagogi, gdzie uczyli się żydowscy chłopcy. Mówił o wyganianiu chleba w Pesach i malowaniu macew na kolorowo.
Uczniowie nawiązali także kontakt z p. Haliną Birenbaum, polsko-izraelską pisarką, której dziadkowie mieszkali w Żelechowie i która bardzo ciepło opisuje miasto w swoich wspomnieniach: „Nazwa Żelechów wiąże się w mojej świadomości ze wspomnieniem matki, dziadków i reszty wielkiej, kochającej rodziny – z ich soczystą mową żydowską, obyczajami charakterystycznymi dla Żydów z tego miasteczka, śmiesznymi czasem przypowieściami, wierzeniami, wszystko to wyryte jest w duszy, jakby od urodzenia…” Uczniowie zebrali wiele archiwalnych fotografii, a p. Jan Zduńczyk, mieszkaniec Żelechowa, na wycieczkę przyniósł przedwojenny rachunek za prąd, elementy gry planszowej, książkę w jidysz i guzik.

Uczestnicy Szkoły Dialogu zaprowadzili zebranych na ul. Weissenberga i do budynku dawnej elektrowni, która upadła po wojnie, na tzw. świński rynek i pod dom ostatniego rabina, w którym teraz wszystkie okna zabite są dyktą. Do pozostałości mykwy, gdzie w zbiorniku nadal stoi woda. W czasie wycieczki uczniowie poruszyli także temat wybitnych żelechowskich Żydów – pisarza Jakuba Meira Weissenberga, Jechiela Lerera i malarza Jakuba Rotbauma.
Wszystkim uczestnikom wycieczka bardzo się podobała, a z wypowiedzi uczniów wynika, że Szkoła Dialogu dużo wniosła do ich życia. „W czasie tego projektu zauważyłem, że warto ze sobą współpracować, pomagać sobie, ale też bardzo dużo dowiedziałem się o Żydach w naszej miejscowości” – mówi jeden z uczestników. „Ten program pozwolił mi właśnie poprawić stosunek nie tylko wobec ludności żydowskiej, ale i miejscowej. Poznałem wiele nowych osób ze szkoły i zobaczyłem, że nawet z obcymi da się stworzyć coś pożytecznego, interesującego i ciekawego” – dodaje inny.

W czasie tego projektu zauważyłem, że warto ze sobą współpracować, pomagać sobie, ale też bardzo dużo dowiedziałem się o Żydach w naszej miejscowości.

Uczestnik warsztatów

Moje wyobrażenie o miejscowości i lokalnych mieszkańcach było nieprzyjemne. Ten program pozwolił mi właśnie poprawić stosunek nie tylko wobec ludności żydowskiej, ale i miejscowej. Poznałem wiele nowych osób ze szkoły i zobaczyłem, że nawet z „obcymi” da się stworzyć coś pożytecznego, interesującego i ciekawego.

Uczestnik warsztatów

Projekt pozwolił mi też odnaleźć część siebie, gdyż kładł on nacisk nie tylko na społeczność żydowską, lecz duża część zajęć skupiała się na nas samych.

Uczestnik warsztatów

Żelechów

Szkoła: 
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Ignacego Wyssogoty Zakrzewskiego
Wyróżnienie:
Wyróżniona Szkoła kontynuująca 2016
Uczniowie:
klasy II technikum
Nauczycielka:
Alicja Bienias
Trenerki:
Michalina Laskowska, Jagoda Szkarłat

Więcej informacji o Żelechowie znajdziesz na stronie Wirtualny Sztetl:

Darczyńcy

Dziękujemy Conference on Jewish Material Claims Against Germany (Claims Conference) za wsparcie programu edukacyjnego Szkoła Dialogu. Poprzez restytucję mienia ofiar Holokaustu, Claims Conference wspiera organizacje na całym świecie w działaniach edukacyjnych na temat Holokaustu oraz na rzecz zachowania pamięci o ofiarach Zagłady.

logo 2

Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.

Obywatele

Dziękujemy Friends of the Forum za wsparcie programu edukacyjnego Szkoła Dialogu.

FOF właściwe