| 2016 |
Ostrowiec Świętokrzyski
Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego
| 2016 |
Ostrowiec Świętokrzyski liczy 70 tysięcy mieszkańców i jest położony w województwie świętokrzyskim. Żydzi pojawili się tu w połowie XVI wieku, kiedy przemieniał się z osady w miasto. W XVII–XVIII wieku miasto należało do przedstawicieli rodów magnackich, w tym czasie istniał już kahał ostrowiecki, zarządzający własnym cmentarzem i synagogą. W XVII wieku Żydzi stanowili około 20% mieszkańców, w XVIII wieku 35%, a w wieku XIX już ponad połowę ludności. W 1928 roku ostrowieccy Żydzi piastowali jedną trzecią miejsc w radzie miejskiej i większość w radzie gminy. W tym czasie funkcjonowały w Ostrowcu 4 synagogi i 42 domy modlitwy. 7 września 1939 roku do miasta wkroczyli Niemcy. Utworzyli Judenrat i zmusili Żydów do pracy w niemieckich fabrykach. W 1941 Niemcy założyli getto, a w 1942 roku rozpoczęli pierwsze deportacje do Treblinki.
W 1943 roku wysłali część Żydów do obozów pracy w Sandomierzu i Bliżynie, przy miejscowej hucie zaś założyli obóz zakładowy. W 1944 roku zlikwidowano obóz, pozostałych przy życiu Żydów wywieziono do Auschwitz. W maju 1945 roku w Ostrowcu przebywało niespełna dwustu Żydów. Większość z nich niebawem wyjechała za granicę, pozostali przebywali w mieście do roku 1968.
W czasie warsztatów prowadzonych przez trenerki Forum Dialogu uczniowie wykazywali się dużą dojrzałością, zainteresowaniem i aktywnością. Chętnie poszerzali wiedzę o historii i kulturze Żydów, na nowo odkrywali dzieje swojego miasta i jego mieszkańców, toczyli też dyskusje o tożsamości. „Poznałem Ostrowiec z czasów wojny i sprzed wojny. Zintegrowałem się z innymi oraz poznałem samego siebie” – podsumował warsztaty jeden z uczniów.
W ramach finałowego projektu młodzież przygotowała aż dwie wycieczki. Jedną skierowali do studentów z Uniwersytetu Trzeciego Wieku, a drugą do uczniów gimnazjum. Obydwa spacery obejmowały te same punkty. Wszyscy uczestnicy otrzymali przygotowane przez młodzież foldery z trasą wycieczki i słowniczkiem z najważniejszymi pojęciami. Pierwszym punktem na trasie był kirkut. Przewodnicy przedstawili historię cmentarza, zasady związane z pochówkiem i wyjaśnili symbolikę macew. Na Osiedlu Skarpa opowiadali zaś o historii ostrowieckiego getta i Zagładzie. Wspomnieli o 11 tysiącach żydowskich mieszkańców, którzy stracili życie. Przy pomniku pamięci ludności żydowskiej jeden z uczniów przywołał historię synagogi.
Następnie spacerowicze udali się na aleję 3 Maja. Tam dowiedzieli się, co to jest mezuza, kim byli Ludwik Wacholder i Leon Szpilman. Kolejnym punktem na trasie był rynek, gdzie przewodnik opowiadał o ostrowieckich Żydach. Na zakończenie wszyscy udali się na ulicę Iłżecką, w miejsce, gdzie niegdyś stał dom Heinego. W okresie wojny mieścił się tam Judenrat. Podczas wycieczki uczniowie pokazywali reprodukcje przedwojennych zdjęć, planów i map.
W ramach sprawozdania uczestnicy warsztatów przygotowali prezentację i film, a o swoich działaniach informowali na stronie internetowej szkoły.
Dużo dowiedziałem się o kulturze i historii polskich Żydów przed wojną, w trakcie wojny i w czasach powojennych. Dowiedziałam się dużo rzeczy o moim mieście i jego mieszkańcach. Dzięki warsztatom zrozumiałem problemy Żydów i wyzbyłem się antysemickich poglądów. Dowiedziałem się, że Żydzi byli prawie od początku istnienia naszego narodu i wielu czuło się Polakami.
Uczestnik warsztatów
Szkoła:
Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego
Uczniowie:
grupa uczniów z różnych klas
Nauczycielki:
Małgorzata Cholewińska, Anna Rabczewska
Trenerki:
Małgorzata Kruszewska, Katarzyna Niewczas
Dziękujemy Conference on Jewish Material Claims Against Germany (Claims Conference) za wsparcie programu edukacyjnego Szkoła Dialogu. Poprzez restytucję mienia ofiar Holokaustu, Claims Conference wspiera organizacje na całym świecie w działaniach edukacyjnych na temat Holokaustu oraz na rzecz zachowania pamięci o ofiarach Zagłady.
Dziękujemy Friends of the Forum za wsparcie programu edukacyjnego Szkoła Dialogu.