| 2012 |
Sochaczew
Zespół Szkół Centrum Kształcenia Praktycznego
| 2012 |
Jak wygląda ohel cadyków Bornsteinów? Gdzie biegły granice getta? Ilu Żydów mieszkało w przedwojennym mieście? Odpowiedzi na te pytania poszukiwali uczniowie z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Praktycznego w Sochaczewie, biorąc udział w warsztatach Forum Dialogu w marcu i kwietniu 2012 roku. Mieli świadomość, że w ich miejscowości żyli Żydzi, ale nie zdawali sobie sprawy, iż w dwudziestoleciu międzywojennym stanowili oni aż 47% ludności, w mieście istniała synagoga oraz jesziwa, a Sochaczew był ważnym ośrodkiem chasydyzmu.
Odkrywanie lokalnej historii okazało się nie lada frajdą. Drugoklasiści sięgali do różnorodnych źródeł, skontaktowali się z Muzeum Ziemi Sochaczewskiej, spotkali się z Marcinem Podsędkiem – dyrektorem Wydziału Promocji Starostwa Sochaczewskiego, a także szukali informacji u rodziców i dziadków.
„Pomogły nam informacje od naszych dziadków. Moja babcia wskazała miejsce granic getta oraz okolice zamieszkiwane przez Żydów” – relacjonowała jedna z uczestniczek warsztatów.
Finałowa wycieczka odbyła się 5 czerwca 2012 roku. Do udziału w grze miejskiej śladami sochaczewskich Żydów zostali zaproszeni uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Sochaczewie i Gimnazjum w Lasocinie oraz przedstawiciele miejskich i powiatowych placówek. Uczestnicy zostali podzieleni na grupy. Zaopatrzeni w mapy, z naniesionymi punktami spotkań, ruszyli odkrywać przedwojenną historię swojej miejscowości. Miejscem zbiórki była szkoła – tu gracze zapoznali się z najważniejszymi informacjami dotyczącymi żydowskiego szkolnictwa.
Kolejny na trasie był cmentarz przy ulicy Sierpniowej. Uczestnicy mogli tam obejrzeć między innymi ohel cadyków Bornesteinów, pomnik poświęcony ofiarom Holokaustu i symboliczną ścianę płaczu. Następnie przy budynku, zamieszkałym przed wojną przez Żydów, uczestnicy spotkania dowiedzieli się, jak toczyło się codzienne życie żydowskiej społeczności Sochaczewa. Po sochaczewskiej synagodze nie pozostały dziś żadne ślady (zburzono ją w czasie II wojny światowej), ale uczniowie wskazali jej dokładne położenie. W Muzeum Ziemi Sochaczewskiej, które mieści się w ratuszu miejskim, uczestnicy wycieczki obejrzeli tablicę upamiętniającą Żydów zamordowanych podczas II wojny światowej.
Ponadto gracze zatrzymali się na jednej z ulic, która mieściła się kiedyś w granicach getta funkcjonującego do 1942 roku, aby poznać historię Żydów wywiezionych do getta w Warszawie i Żyrardowie. Następnie uczestnicy wycieczki udali do Kramnic Miejskich, gdzie dowiedzieli się, jakimi zajęciami trudnili się sochaczewscy Żydzi. Tam też nastąpił poczęstunek – niektórzy po raz pierwszy mieli okazję skosztować tradycyjnej macy. Na koniec podliczono punkty graczy, a zwycięzcy gry otrzymali upominki i dyplomy. W ramach sprawozdania młodzież przygotowała prezentację, w której zamieściła relację z warsztatów i wycieczki.
Szkoła:
Zespół Szkół Centrum Kształcenia Praktycznego
Uczniowie:
klasa IIb
Nauczycielka:
Lucyna Sobieraj
Ekspert:
Marcin Podsędek
Trenerki:
Olga Kaczmarek, Małgorzata Kruszewska
Dziękujemy Conference on Jewish Material Claims Against Germany (Claims Conference) za wsparcie programu edukacyjnego Szkoła Dialogu. Poprzez restytucję mienia ofiar Holokaustu, Claims Conference wspiera organizacje na całym świecie w działaniach edukacyjnych na temat Holokaustu oraz na rzecz zachowania pamięci o ofiarach Zagłady.
Dziękujemy Friends of the Forum za wsparcie programu edukacyjnego Szkoła Dialogu.