| 2014 |
Chrzanów
II Liceum Ogólnokształcące im. Krzysztofa K. Baczyńskiego
| 2014 |
Realia życia w przedwojennym miasteczku poznawali ze wspomnień ocalałego Berka Grajowera, symbolikę macew odkrywali na cmentarzu, a historię miejscowych Żydów przybliżył im Kamil Bogusz – lokalny muzealnik. W takich niecodziennych lekcjach historii, przy wsparciu trenerek Forum Dialogu, Jagody Jabłońskiej i Barbary Sieradz, uczestniczyli licealiści z Chrzanowa.
W czasie warsztatów Szkoły Dialogu uczniowie zgłębiali najważniejsze informacje dotyczące historii i kultury Żydów, badali bogatą historię swojej miejscowości i rozwijali umiejętność pracy w grupie. Licealiści dowiedzieli się między innymi, że w ich mieście Żydzi mieszkali od XVI w. Mieli cztery synagogi, cheder, jatki i cmentarz. Handlowali kruszcami, wyrabiali alkohole, byli piekarzami, krawcami, dentystami.
Przed wojną stanowili większość mieszkańców Chrzanowa. W czasie wojny miasto zostało wcielone do III Rzeszy, a wtedy Żydów umieszczono w getcie, następnie wywieziono do Auschwitz-Birkenau. Dziś w mieście stoi tylko jeden budynek synagogi. W miejscu po Wielkiej Synagodze, na pl. Estery, umieszczono pamiątkową tablicę. Na kilku kamienicach można oglądać pozostałości kuczek. W jednej z przychodni lekarskich można rozpoznać na podłodze mozaikę z gwiazdą Dawida, a w miejscowym muzeum zobaczyć zbiór lokalnych judaików. Ocalały także budynki dawnego Stowarzyszenia Psalmistów oraz dawnej świeckiej szkoły żydowskiej. Ponadto przetrwał cmentarz – znajduje się tam ponad 1,5 tys. macew, dwa ohele oraz zbiorowa mogiła osób zamordowanych w 1939 r.
Owocem warsztatów Szkoły Dialogu jest wirtualny spacerownik po żydowskim Chrzanowie na blogu założonym przez uczniów oraz zorganizowana przez licealistów wycieczka dla rówieśników śladami chrzanowskich Żydów.
27 czerwca, zaopatrzeni w tablety z trasą wycieczki, uczniowie wyruszyli na przechadzkę. Obejmowała ona część dawnego getta, miejsce po Wielkiej Synagodze na pl. Estery, rynek – sklepy i kamienice należące do Żydów, dawny lamus rodziny Loewental (obecnie Muzeum im. Mazarakich, z kolekcją judaików), Małą Synagogę Anchei Chail, rzeźnię, szkołę i cmentarz żydowski.
Licealiści opowiadali o Henryku Loewenfeldzie, właścicielu Chrzanowa, i o Berku Grajowerze, który jako uczeń podrzucał swoim biedniejszym kolegom kanapki do szkolnych toreb. Mimo niewielu namacalnych śladów dawnego żydowskiego życia w Chrzanowie, dzięki konkretnym postaciom, historia staje się jakby wyraźniejsza, nabiera barw, kształtów. W kadr wchodzą kolejne osoby, pokazując swoją historię, przywołując przedwojenny Chrzanów… choćby na chwilę, w wyobraźni chrzanowskich licealistów i gości ich wycieczki.
Szkoła:
II Liceum Ogólnokształcące im. Krzysztofa K. Baczyńskiego
Uczniowie:
klasa II
Nauczycielka:
Marta Oczkowska
Ekspert:
Kamil Bogusz
Trenerki:
Barbara Sieradz, Jagoda Szkarłat
Dziękujemy Conference on Jewish Material Claims Against Germany (Claims Conference) za wsparcie programu edukacyjnego Szkoła Dialogu. Poprzez restytucję mienia ofiar Holokaustu, Claims Conference wspiera organizacje na całym świecie w działaniach edukacyjnych na temat Holokaustu oraz na rzecz zachowania pamięci o ofiarach Zagłady.
Dziękujemy Friends of the Forum za wsparcie programu edukacyjnego Szkoła Dialogu.