• Szkoła Dialogu

    Przekraczamy granice pamięci

Tej zimy odbyły się dwa seminaria dla nauczycieli szkół podstawowych (klasy 6-8) i ponadpodstawowych. Punktem wyjścia do rozważań o polsko-żydowskiej historii były wątki z filmu „Kto napisze naszą historię” Roberty Grossman. Film opowiada niezwykłą historię Archiwum Ringelbluma – Podziemnego Archiwum Getta Warszawskiego.

Pierwsze seminarium odbyło się w Lublinie, w siedzibie Bramy Grodzkiej-Teatru NN, drugie zaś w Kielcach, w siedzibie Stowarzyszenia im. Jana Karskiego. Seminaria miały formę warsztatową – omawialiśmy ćwiczenia możliwe do przeprowadzenia w klasie i dyskutowaliśmy. Wychodząc od ducha Oneg Szabat zastanawialiśmy się jak opowiadać o Żydach, korzystając z ich własnego głosu i wytworzonych przez nich źródeł, biorąc pod uwagę to, jak chcieliby być pamiętani, w sposób empatyczny, jak pamiętać nie tylko o śmierci, ale także o życiu. Podczas seminarium Archiwum Ringelbluma zostało przedstawione jako znakomite narzędzie do budowania właśnie takiej narracji. Ważnym elementem seminariów było także przekazanie wskazówek, jak prowadzić poszukiwania na temat swojej miejscowości w archiwach internetowych i jak odnajdywać świadectwa Żydów, dawnych mieszkańców tych miejsc.

Podsumowaniem obu seminariów była rozmowa z nauczycielem i Liderem Dialogu – w Lublinie z Markiem Kołconem, zaś w Kielcach z Mirosławem Skrzypczykiem. Eksperci opowiadali o swoich działaniach i inspirowali nauczycieli do podejmowania działań upamiętniających społeczność żydowską w swoich miejscowościach.

Każdy nauczyciel otrzymał płytę DVD z filmem i stworzoną przez nas broszurę z materiałami edukacyjnymi – lekcjami do przeprowadzenia.

Działania edukacyjne towarzyszące filmowi Kto napisze naszą historię są możliwe dzięki wsparciu Al and Gayle Berg Family Foundation.