Po pełnym wyzwań i dostosowywania się do zdalnego trybu funkcjonowania edukacji roku 2020, wchodziliśmy w kolejną edycję Szkoły Dialogu z bagażem nowych doświadczeń, wiedzy i pomysłów na działania, ale także tęsknoty do spotkań z uczniami i uczennicami i odwiedzania szkół.
Rzeczywistość pandemiczna również w 2021 roku postawiła przed nami nowe wyzwania. Mimo trudności, 29 placówek przystąpiło do realizacji programu Szkoła Dialogu, a 28 z nich podjęło wyzwanie realizacji projektu upamiętniającego lokalną społeczność żydowską.
Biała Podlaska, Biłgoraj, Bóbrka, Bydgoszcz, Ciechanów, Czersk, Dąbrowa Górnicza, Gidle, Kalisz, Koronowo, Kutno, Kadzidło, Mysłowice, Otwock, Ożarów, Płońsk, Rusiec, Rzeszów, Stąporków, Szamotuły, Świdnik, Tuczno, Warta, Wińsko, Włodawa, Wołomin, Zgorzelec, Zielonki – to młodzież wspierana przez nauczycieli i nauczycielki z tych miejscowości podjęła się realizacji projektów w ramach programu Szkoła Dialogu w 2021 roku. Wszystkie szkoły zorganizowały wycieczkę śladami lokalnej społeczności żydowskiej w postaci spaceru lub wirtualnej mapy. Przygotowanie wycieczek było okazją dla uczniów do prawdziwej pracy badawczej – szukali oni źródeł, przekopywali archiwa, realizowali wywiady z ocalałymi i ich potomkami oraz lokalną społecznością. Temu etapowi często towarzyszyło sprzątanie lokalnych cmentarzy żydowskich – takie działanie podjęli uczniowie między innymi z Kutna, Koronowa, czy Ożarowa.
Dla wielu uczniów przygotowanie wycieczki były szansą na zaprezentowanie historii i kultury żydowskiej społecznościom szkolnym, jak miało to miejsce w Zielonkach.