Każdego roku do grona szkół, które kontynuują działania poświęcone pamięci o społeczności żydowskiej swoich miejscowości rozpoczęte w ramach programu Szkoła Dialogu, dołączają kolejne placówki. Choć rok 2021 jako kolejny upływał pod znakiem pandemii, w pracę w obszarze lokalnej historii i relacji polsko-żydowskich włączyło się 21 szkół. W wielu przypadkach sytuacja na świecie znacznie utrudniła zwyczajowe aktywności podejmowane przez szkoły, takie jak spotkania, wydarzenia otwarte czy spacery. Pomimo wielu trudności uczennice, uczniowie, nauczyciele i nauczycielki podjęli mnóstwo inicjatyw na rzecz pamięci i pamiętania o Żydach.
Zdobywanie wiedzy
Zarówno młodzież, jak i nauczyciele często podkreślają szczególną wartość, jaką jest zdobywanie i poszerzanie wiedzy. Daje to możliwość lepszego poznania tematu, a także większą motywację, aby dzielić się uzyskanymi informacjami czy przeczytanymi lub usłyszanymi historiami.
Jednym z chętnie wybieranych sposobów zdobywania wiedzy są wizyty w muzeach i miejscach pamięci. Uczniowie i uczennice z Dobrej i Szamotuł wybrali się na wizytę studyjną, natomiast młodzież z Włocławka wzięła udział w zajęciach online w Muzeum byłego niemieckiego obozu zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem oraz w wizycie studyjnej online w Muzeum Auschwitz – Birkenau. Młodzież z Szydłowca otrzymała porządną dawkę wiedzy ogólnej dotyczącej historii i tradycji żydowskich podczas wizyty w Muzeum Żydów Polskich POLIN w Warszawie, natomiast uczennice z Pniew zgłębiały tajniki tworzenia świec hawdalowych w ramach festiwalu kultury żydowskiej Simchat Chajim.
Wiele grup zajęło się również poszukiwaniami informacji dotyczących dawnych mieszkańców ich miejscowości, korzystając m.in. z baz Archiwum Ringelbluma czy Jad Waszem. Niemal we wszystkich szkołach kontynuujących zostały przeprowadzone zajęcia na podstawie scenariuszy lekcji przygotowanych przez Forum Dialogu. Swoją wiedzę poszerzają nie tylko uczniowie i uczennice, ale też nauczyciele i nauczycielki – opiekunowie i opiekunki grup. W ubiegłym roku w webinariach, szkoleniach, spotkaniach online i konferencjach organizowanych przez Forum Dialogu, Muzeum Żydów Polskich, Instytut Jad Waszem, Muzeum Żydowskie Galicja, Żydowski Instytut Historyczny czy Muzeum Polaków Ratujących Żydów wzięli udział nauczyciele z Trzebini, Kikołu, Częstochowy, X Liceum Ogólnokształcącego im. Królowej Jadwigi w Warszawie, Szamotuł, Krzepic, Wielunia, Bydgoszczy, Przemyśla.