• Szkoła Dialogu

    Przeszłość kluczem do przyszłości

Zapraszamy Państwa do zapoznania się z materiałami edukacyjnymi, które pomogą przy opiece nad projektem uczniowskim. Stworzyliśmy dla Państwa serię tutoriali, które w przystępny sposób opisują pracę nad materiałami video i jak dzięki kilku prostym sztuczkom zrobić dobrej jakości nagranie. Zachęcamy również do zapoznania się z materiałami do pobrania m.in. krótkim poradnikiem dotyczącym zbierania relacji świadków, wytycznymi dotyczącymi ochrony cmentarzy żydowskich w Polsce, czy też podręcznikiem antydyskryminacyjnym, skupiającym się na przeciwdziałaniu postawom antysemickim.

Tutoriale

Pisanie scenariusza

Podstawą każdego filmu jest scenariusz. Przed stworzeniem reportażu przedstawiającego Wasz projekt, warto się zastanowić co tak właściwie chcecie pokazać. Dobrze napisany scenariusz sprawi, że w pięciominutowym reportażu zawrzecie wszystko co trzeba.

Rodzaje ujęć

Filmowanie jest jak opowiadanie historii. Z tego tutorialu dowiecie się jak sprawić, aby ta historia była ciekawa. Opowiemy o zasadach kręcenia ujęć, stosowania różnych planów. Pokażemy także jak filmować ludzi, a jak budynki.

Nagrywanie wypowiedzi

W nagrywaniu wypowiedzi najważniejsze są dwie rzeczy: odpowiednie skadrowanie oraz dobrej jakości dźwięk. Z tutorialu dowiecie się jak to osiągnąć.

Nagrywanie dźwięku

Co zrobić, aby dźwięk na nagraniu był jak najlepszej jakości? Z tutorialu dowiecie się jak to osiągnąć, nawet bez profesjonalnego mikrofonu.

Oświetlenie

Jednym z najczęściej popełnianych błędów podczas filmowania jest złe wykorzystanie światła. Z tutorialu dowiecie się m.in. jak ustawić się z kamerą względem światła lub jak w prosty sposób doświetlić filmowany obiekt.

Tekst lektorski

Jak dobrze przygotować tekst dla lektora, jak dopasować tekst lektorski do obrazu, jak w warunkach niestudyjnych najlepiej nagrać narrację? Tego wszystkiego dowiecie się z tutorialu.

Perspektywa

Filmowanie z żabiej czy ptasiej perspektywy? Z tutorialu dowiecie się jakie są zalety i wady wybierania różnych perspektyw podczas filmowania.

Montaż

Jak łączyć sceny w filmie, które powinny w nim zostać, a które lepiej usunąć? Z tutorialu dowiecie się jakich zasad warto przestrzegać podczas montażu filmu.

Zbieranie relacji świadków

Jak nagrywać relacje biograficzne audio? Instruktaż dla nagrywających przygotowany przez Archiwum Historii Mówionej Ośrodka KARTA i Domu Spotkań z Historią

Materiały do pobrania