• Szkoła Dialogu

    Przeszłość kluczem do przyszłości

Zapraszamy do zapoznania się z materiałami edukacyjnymi, które pomogą Wam podczas działań projektowych. Stworzyliśmy dla Was serię tutoriali, które w przystępny sposób opisują pracę nad materiałami video i jak dzięki kilku prostym sztuczkom zrobić dobrej jakości nagranie. Zachęcamy również do zapoznania się z materiałami do pobrania m.in. krótkim poradnikiem dotyczącym zbierania relacji świadków, wytycznymi dotyczącymi ochrony cmentarzy żydowskich w Polsce, czy też „O Żydach i Żydówkach” – ciekawą książeczką do uzupełniania.

Wywiady ze świadkami

Zbieranie relacji świadków

Jak nagrywać relacje biograficzne audio? Instruktaż dla nagrywających przygotowany przez Archiwum Historii Mówionej Ośrodka KARTA i Domu Spotkań z Historią

Tworzenie materiałów filmowych

Pisanie scenariusza

Podstawą każdego filmu jest scenariusz. Przed stworzeniem reportażu przedstawiającego Wasz projekt, warto się zastanowić co tak właściwie chcecie pokazać. Dobrze napisany scenariusz sprawi, że w pięciominutowym reportażu zawrzecie wszystko co trzeba.

Rodzaje ujęć

Filmowanie jest jak opowiadanie historii. Z tego tutorialu dowiecie się jak sprawić, aby ta historia była ciekawa. Opowiemy o zasadach kręcenia ujęć, stosowania różnych planów. Pokażemy także jak filmować ludzi, a jak budynki.

Nagrywanie wypowiedzi

W nagrywaniu wypowiedzi najważniejsze są dwie rzeczy: odpowiednie skadrowanie oraz dobrej jakości dźwięk. Z tutorialu dowiecie się jak to osiągnąć.

Nagrywanie dźwięku

Co zrobić, aby dźwięk na nagraniu był jak najlepszej jakości? Z tutorialu dowiecie się jak to osiągnąć, nawet bez profesjonalnego mikrofonu.

Oświetlenie

Jednym z najczęściej popełnianych błędów podczas filmowania jest złe wykorzystanie światła. Z tutorialu dowiecie się m.in. jak ustawić się z kamerą względem światła lub jak w prosty sposób doświetlić filmowany obiekt.

Tekst lektorski

Jak dobrze przygotować tekst dla lektora, jak dopasować tekst lektorski do obrazu, jak w warunkach niestudyjnych najlepiej nagrać narrację? Tego wszystkiego dowiecie się z tutorialu.

Perspektywa

Filmowanie z żabiej czy ptasiej perspektywy? Z tutorialu dowiecie się jakie są zalety i wady wybierania różnych perspektyw podczas filmowania.

Montaż

Jak łączyć sceny w filmie, które powinny w nim zostać, a które lepiej usunąć? Z tutorialu dowiecie się jakich zasad warto przestrzegać podczas montażu filmu.

Pozostałe materiały