Busko-Zdrój

I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki

Co wiesz o Żydach z Buska? W ramach prowadzonych w Busku-Zdroju warsztatów Szkoły Dialogu młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego postanowiła wcielić się w rolę dziennikarzy etnografów. Chcieli bowiem dowiedzieć się, co buszczanie wiedzą o Żydach i wielokulturowej przeszłości miasta. Opracowali pytania, które następnie zadawali przypadkowo napotkanym przechodniom. Reakcje były różne. Pojawiło się sporo nieufności i podejrzliwości, choć każdy z uczniów miał na sobie szkolny identyfikator. Wiele osób po prostu unikała odpowiedzi bądź twierdziła, że nic na ten temat nie wie, nie pochodzą z tych okolic, więc sprawa ich nie dotyczy. A co mieszkańcy mogliby wiedzieć na temat Żydów w swoim mieście? Otóż informacji jest całkiem sporo.

Gmina żydowska powstała w latach osiemdziesiątych XIX wieku. Społeczność ta odgrywała znaczącą rolę w życiu gospodarczym miasteczka. W 1888 roku przystąpiono do budowy drewnianej synagogi, którą w 1929 roku zastąpiono murowanym budynkiem. W obiekcie znajdowało się mieszkanie rabina oraz kancelaria zarządu gminy. Gmina żydowska miała także cmentarz, kostnicę i dom stróża. W 1921 roku w Busku-Zdroju mieszkało 1464 Żydów (37,1% mieszkańców).

W czasie II wojny światowej Żydów z Buska wywieziono do Jędrzejowa, a potem do obozu śmierci w Treblince. Część ludności żydowskiej zginęła z rąk nazistów na terenie miejscowego cmentarza żydowskiego. Po społeczności żydowskiej w Busku-Zdroju pozostał budynek synagogi – obecnie własność prywatna (w środku mieszczą się sklepy) – oraz teren dawnego kirkutu przy obecnej ulicy Widuchowskiej.

Licealiści przeprowadzili ankiety zarówno z dorosłymi mieszkańcami Buska-Zdroju, jak i z uczniami trzecich klas gimnazjów, których później zaprosili do szkoły na prezentację projektu. Pytania odnosiły się ogólnie do wiedzy na temat tradycji żydowskiej i obecności społeczności żydowskiej w Busku-Zdroju i okolicach.

Uczniowie przystąpili następnie do opracowania wyników badań. Ich wnioski były następujące: mieszkańcy Buska w wieku 20–45 lat bardzo mało wiedzą na tematy żydowskie. Słabo orientują się np. gdzie położony jest stary cmentarz żydowski. Inaczej w ankiecie wypadły osoby starsze (powyżej 70. roku życia), które chętnie dzieliły się doświadczeniami i wspomnieniami ze swojego dzieciństwa.

fot. A.Jałosińska, J.Jeschke

Choć i w tej grupie wiekowej zdarzały się przypadki niechęci wobec tematu rozmowy, to można odnieść wrażenie, że akurat te osoby mają sporą wiedzę, ale z sobie wiadomych powodów nie chcą wracać pamięcią do tamtych czasów.

W kolejnym etapie pracy nad projektem licealiści postanowili zaprezentować wszystkie zebrane materiały, wyniki badań i pozostałe informacje w formie happeningu. Niestety, mimo zapału grupy dużym problemem okazała się postawa władz lokalnych i części dyrekcji zaproszonych szkół, którzy wyrazili sprzeciw, by wydarzenie było dostępne dla mieszkańców Buska i uczniów niektórych szkół.

Grupa nie przejęła się jednak tym rozczarowującym doświadczeniem, ale została jeszcze bardziej zmotywowana do działania. „Chcemy podzielić się zdobytą wiedzą z naszymi kolegami i koleżankami, by pokazać im, że większość tego, co wiemy o Żydach, to stereotypy. Ponadto chcemy zachęcić innych, którzy może jeszcze mają jakieś uprzedzenia, do większej otwartości i tolerancji. Rozmowa to świetna forma poznania się, podejmując taki dialog, trzeba mieć jednak pewną wiedzę. Naszym projektem pragniemy tej wiedzy dostarczyć.

Chcemy, aby temat Żydów nie był już tematem tabu, a naszym zainteresowaniem zarazili się też inni. Na szczęście od nauczycieli oraz szkoły grupa dostała bardzo duże wsparcie” – twierdzą współautorki projektu.
5 czerwca 2012 roku na terenie szkoły odbyło się duże wydarzenie kulturalne o nazwie Sztetl, w którym wzięło udział około 100 osób z różnych klas liceum oraz gimnazjum. W ramach happeningu odbył się pokaz tańca żydowskiego, tłumaczenie różnych ciekawostek z zakresu judaizmu i kultury żydowskiej (np. kwestie aborcji, antykoncepcji czy małżeństwa). Powstały plansze i prezentacje pokazujące dawne i dzisiejsze życie w miejscowościach okolicznych Buska-Zdroju, m.in. w Nowym Korczynie, Chmielniku, Pińczowie, Wiślicy.

Przygotowano również tablice o Izraelu czy zapożyczeniach w języku polskim z jidysz. Uczniowie przybliżyli ponadto sylwetkę i twórczość Marka Chagalla oraz obecne w niej wpływy kultury żydowskiej i judaizmu. Dla wszystkich przewidziany był również poczęstunek z potraw kuchni żydowskiej.

Na zakończenie dnia uczestnicy zostali poproszeni o ponowne wypełnienie ankiet, a wyniki pokazały, jak bardzo w ciągu jednego dnia poszerzyli swoją wiedzę o kulturze i historii społeczności żydowskiej w Busku-Zdroju.

Chcemy podzielić się zdobytą wiedzą z naszymi kolegami i koleżankami, by pokazać im, że większość tego, co wiemy o Żydach, to stereotypy. Ponadto chcemy zachęcić innych, którzy może jeszcze mają jakieś uprzedzenia, do większej otwartości i tolerancji.

Uczestnik warsztatów

Rozmowa to świetna forma poznania się, podejmując taki dialog, trzeba mieć jednak pewną wiedzę. Naszym projektem pragniemy tej wiedzy dostarczyć (…) Chcemy, aby temat Żydów nie był już tematem tabu, a naszym zainteresowaniem zarazili się też inni.

Uczestnik warsztatów

photo: A.Jałosińska, J.Jeschke

Busko-Zdrój


Szkoła:
I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki
Uczniowie:
klasa IIh
Nauczycielka:
Małgorzata Grabska
Ekspert:
Tomasz Biernacki
Trenerki:
Agata Jałosińska, Julia Jeschke

Więcej informacji o Busku-Zdroju znajdziesz na stronie Wirtualny Sztetl:

Darczyńcy

Dziękujemy Conference on Jewish Material Claims Against Germany (Claims Conference) za wsparcie programu edukacyjnego Szkoła Dialogu. Poprzez restytucję mienia ofiar Holokaustu, Claims Conference wspiera organizacje na całym świecie w działaniach edukacyjnych na temat Holokaustu oraz na rzecz zachowania pamięci o ofiarach Zagłady.

logo 2

Dziękujemy Friends of the Forum za wsparcie programu edukacyjnego Szkoła Dialogu.

FOF właściwe