| 2017 |
Ciechanów
Gimnazjum nr 2 im. Zjednoczonej Europy
w Miejskim Zespole Szkół nr 1
| 2017 |
Po synagodze, kirkutach i żydowskiej dzielnicy pełnej różnorodnych szkół, sklepów, stowarzyszeń społeczno-kulturalnych i organizacji politycznych nie pozostało w dzisiejszym Ciechanowie nic. Wbrew dzisiejszej nieobecności, miasto położone na północnym szlaku handlowym Mazowsza odwiedzane było przez żydowskich kupców już w średniowieczu. Społeczność żydowska rozwijała się prężnie w Ciechanowie przez stulecia, aby w wieku XIX stanowić aż do 70% wszystkich jego mieszkańców. Przed II wojną światową wśród barwnych członków gminy ciechanowskiej odnaleźć można było Żydów religijnych, zasymilowanych, zagorzałych syjonistów, socjalistów z Bundu, a także grono chasydów, w tym cadyka Abrahama Landaua, założyciela rodu Ciechanoverów, z którego pochodzi noblista w dziedzinie chemii z 2004 roku Aaron Ciechanover.
Szkoła Dialogu powróciła do pasjonującego Ciechanowa po czterech latach, aby po raz kolejny odkrywać żydowską historię miasta z uczniami Gimnazjum nr 2 im. Zjednoczonej Europy. Okazało się, iż temat ten jest nieznany gimnazjalistom z klasy pierwszej, którzy z pomocą trenerek Forum poznali wszelkie niezbędne informacje na temat kultury i historii żydowskiej. Podzieleni na grupy uczniowie mieli zająć się odpowiednimi częściami swojego projektu – przygotowaniem wycieczki śladami ciechanowskich Żydów, przeprowadzeniem akcji informacyjnej dla mieszkańców oraz przygotowaniem strony internetowej o przedwojennym życiu ciechanowskich Żydów.
Niełatwo było odwzorować bogatą żydowską przeszłość Ciechanowa w przestrzeni współczesnego miasta. Uczniowie korzystali z archiwalnych zdjęć przedstawiających przedwojenne miasto, zbiorów Muzeum Szlachty Mazowieckiej oraz dużej pomocy pani Mirosławy Lewandowskiej-Wołosz, regionalistki z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Ciechanowie. Wyjątkowo poruszył ich los byłego cmentarza żydowskiego przy ul. Gwardii Ludowej, którego teren służy obecnie mieszkańcom jako miejsce wypoczynku i osiedle mieszkaniowe. To między innymi w okolicach byłego kirkutu, jak również w innych miejscach związanych z zapomnianą żydowską historią, gimnazjaliści rozdawali przechodniom ulotki Czy znasz swoje miasto? z wieloma informacjami na temat ciechanowskich Żydów. Mieszkańcy często z ogromnym zdziwieniem reagowali na informacje o dawnej lokalizacji synagogi czy przedwojennej liczbie Żydów w Ciechanowie.
Po kilku dniach od akcji skierowanej do mieszkańców miasta nadszedł czas na Tydzień Kultury Żydowskiej w szkole. Szkolny radiowęzeł nadawał muzykę klezmerską, korytarze przyozdobiła wystawa Żydowski Ciechanów, a na lekcjach historii rozmawiano o żydowskim dziedzictwie.
9 czerwca przyszedł czas na końcowy spacer śladami żydowskich mieszkańców Ciechanowa. Wraz z panią Lewandowską-Wołosz uczniowie odwiedzili m.in. budynek mieszczący przed wojną żydowską szkołę państwową, do której uczęszczała Roza Robota – pochodząca z Ciechanowa uczestniczka buntu w obozie Auschwitz-Birkenau, kamienicę Piankiego, ulice byłej dzielnicy żydowskiej oraz miejski rynek – przed wojną gwarne miejsce pełne kupców. Na trasie spaceru uczniowie mogli podziwiać trójwymiarową makietę synagogi prezentowaną przez panią Lewandowską-Wołsz, poznali zasady religii żydowskiej, a także mogli skosztować macy i chałki. Dodatkowym urozmaiceniem była lekcja muzealna w Muzeum Mazowieckiej Szlachty pt. Utracony świat. Ślady rodzin żydowskich do 1942 roku.
W czasie wycieczki młodzież poznała także szczegóły prześladowań Żydów w czasach II wojny światowej oraz historię Zagłady ciechanowskiej społeczności. Spacer zakończyło upamiętnienie byłych żydowskich sąsiadów w miejscu zdewastowanego w czasach wojennych cmentarza. Na znajdującym się tam pomniku z inskrypcjami w języku polskim i jidysz ułożono zebrane po drodze kamyki.
Uczniowie z Gimnazjum nr 2 podkreślali, że dzięki Szkole Dialogu poczuli łączność ze swoją historią lokalną, a dokładniej jej częścią, której wcześniej zupełnie nie znali. Jak napisała po warsztatach jedna z ciechanowskich gimnazjalistek: „Po ukończeniu czterech warsztatów widzę, że tak naprawdę nie wiedziałam jaki jest Ciechanów. W głębi jego historii ukryta jest ogromna i barwna przeszłość”.
Mimo wcześniejszych obaw i wątpliwości odnoszących się do projektu, po ukończeniu czterech warsztatów wiem, że tak naprawdę nie wiedziałam jaki jest Ciechanów. W głębi jego historii ukryta jest ogromna i barwna przeszłość, o której mało kto wie. Przy okazji projektu chcę jednak zostawić jakiś ślad, po tym, że miało to miejsce.
Uczestniczka warsztatów
Szkoła:
Gimnazjum nr 2 im. Zjednoczonej Europy w Miejskim Zespole Szkół nr 1
Uczniowie:
klasa IB
Nauczyciel:
Marzena Cichocka
Ekspert:
Mirosława Lewandowska-Wołosz
Trenerki:
Dorota Cieślik, Beata Godlewska
Dziękujemy Conference on Jewish Material Claims Against Germany (Claims Conference) za wsparcie programu edukacyjnego Szkoła Dialogu. Poprzez restytucję mienia ofiar Holokaustu, Claims Conference wspiera organizacje na całym świecie w działaniach edukacyjnych na temat Holokaustu oraz na rzecz zachowania pamięci o ofiarach Zagłady.
Dziękujemy Friends of the Forum za wsparcie programu edukacyjnego Szkoła Dialogu.