Jelenia Góra

Zespół Szkół Ogólnokształcących i Technicznych im. T. Śniadeckiego
w Jeleniej Górze

Żydzi w Jeleniej Górze pojawili się prawdopodobnie w pierwszej połowie XIV wieku. W wieku XV podobnie jak inni Żydzi ze Śląska zostali wypędzeni. Do miasta wrócili dopiero w XVIII wieku, jednak gmina zaczęła prężnie rozwijać się dopiero w kolejnym stuleciu, kiedy Żydzi zyskali równouprawnienie. Według spisu mieszkało wówczas w Jeleniej Górze 35 wyznawców judaizmu. Do końca wieku liczba ta wzrosła do prawie 400, następnie malała. W mieście istniało wiele organizacji żydowskich i szkół. Funkcjonował Izraelicki Związek Kobiet, zrzeszający 80 członkiń, Izraelicki Związek Pogrzebowy i Opieki nad Chorymi, Chewra Kadisza, a także żydowski dom wypoczynkowy dla dzieci, Żydowski Szpital Zdrojowy oraz prywatna szkoła żydowska. Koniec lat 30. nie był szczęśliwym czasem na społeczności żydowskiej w Jeleniej Górze. Podczas tzw. „nocy kryształowej” naziści zniszczyli synagogę, cmentarz, wiele żydowskich sklepów i zakładów. W 1939 roku miasto zamieszkiwało już tylko 67 Żydów. W czasie wojny jeleniogórscy Żydzi byli więźniami obozów przejściowych Tormensdorf, Grüssau i Riebnig. Wielu zginęło później w obozach zagłady w Auschwitz-Birkenau, Treblince, Majdanku, Kulmfhof, Sachsenchausen i Ravensbrück. Od 1944 roku w mieście funkcjonował także Arbeitslager Hirschberg – filia obozu  Gross-Rosen. Po wojnie społeczność żydowska w Jeleniej Górze odrodziła się. W 1946 roku w mieście żyło 420 Żydów. Utworzyli oni Miejski Komitet Żydowski, Towarszystwo Ochrony Zdrowia, Powszechną Szkołę Żydowską, półinternat oraz Kongregację Wyznania Mojżeszowego.

Jedna z uczestniczek programu „Szkoła Dialogu” w Jeleniej Górze napisała: „Byłam w szoku po dowiedzeniu się, ile Jelenia Góra znaczyła w historii żydowskiej. Patrząc teraz na niektóre miejsca nie są one już dla mnie obojętne. Zauważyłam również, że ludzie dookoła także wiedzą mało na temat Żydów w Jeleniej Górze. Po tym, jak opowiedziałam rodzicom i znajomym o tym, że ulica nazywała się Żydowska, lub o tym, że w (…) znajdowała się synagoga czy mykwa, również byli zdziwieni i bardzo zaciekawieni informacjami”. Uczniowie biorący udział w warsztatach, choć nie wiedzieli tego wszystkiego o swoim mieście dali się poznać trenerom jako grupa bardzo otwarta i wrażliwa, a także zdolna do refleksji. Inna uczennica tak wspominała swój udział w projekcie: „Te warsztaty dały mi bardzo dużo do myślenia, zrozumiałam przede wszystkim, że mimo wszystko trzeba pamiętać”. Uczniowie w dużym skupieniu pracowali podczas zajęć, widać też było ich zaangażowanie. Warsztaty okazały się dla uczniów czymś więcej niż tylko niestandardową lekcją historii lokalnej. „Nauczyliśmy się słuchać siebie nawzajem i szanować czyjeś poglądy” – pisała kolejna uczestniczka. Doświadczenie, które przeżyli podczas spotkań z trenerami dało im impuls do działania, które konsekwentnie realizowali przygotowując swój projekt. 

fot. I.Murawska, T.Stasiuk

„Zrozumiałam, że jeśli młodzi ludzie zapomną i nie będą dbali o to, historia, nie tylko Żydów, ale wszystkich ludzi, umrze. Te warsztaty nauczyły mnie także tolerancji, szacunku i pokazały, jaką moc mają młodzi ludzie, jeśli tylko chcą” – a młodzież z Jeleniej Góry chciała i pokazała na co ich stać. Dla swoich kolegów ze szkoły i innych osób zainteresowanych przygotowali wycieczkę, w której wzięło udział aż 60 osób. Nie zawiodła także promocja. Uczniowie zaprosili przedstawicieli władz miasta i szkoły, a także lokalne media. Przygotowali ulotki i plakaty. Stworzyli stronę na Facebook’u zatytułowaną „My w dialogu”. Zaproszenie na ich wydarzenie pojawiło się także na stronie internetowej szkoły.

Organizatorzy podczas spaceru zatytułowanego „Śladami Menory” uwzględnili osiem miejsc: dom przy ul. Wiejskiej, na którego fasadzie widoczna jest wciąż Gwiazda Dawida, dawną ulicę Judengasse (dzisiejsza ul. Szkolna), kamienicę należącą kiedyś do żydowskiego właściciela Erensta Fleksa przy ul. Konopnickiej,  miejsce w którym stała synagoga, budynki, w których znajdowały się: Dom Dziecka, Dom Handlowy Hava  Georga Pinoffa oraz mykwa, a także cmentarz żydowski i teren byłej filii obozu Gross-Rosen, przy ul. Wojewódzkiej w Cieplicach. Przy poszczególnych punktach zapalali świece. 

Goście mogli zobaczyć także archiwalne zdjęcia miejsc, do których dotarli. Wysiłki uczniów, docenili ich goście: „Muszę to zanotować. Mieszkam tu całe życie i ta wiedza była dla mnie obca”. Historie opowiadane przez przewodników poruszały także uczestników: „To takie dziwne – mieszkają ludzie, a potem znikają. Przecież po nich nie został żaden ślad. Ludzie nie powinni tak znikać”.

Młodzież przygotowała także wystawę pokazującą Jelenią Górę „wczoraj i dziś”. Podczas szkolnego kiermaszu świątecznego zorganizowali stoisko chanukowe z typowymi dla obchodów tego święta smakołykami. Złożyli także petycję do władz miasta o upamiętnienie miejsca po wyburzonej synagodze oraz odnowienia miejsca pamięci w filii obozu Gross-Rosen. Zadeklarowali chęć pomocy w pracach porządkowych. Zaprosili kolegów i koleżanki z pobliskiego gimnazjum na lekcję poświęconą jeleniogórskim Żydom.  Przygotowane wcześniej przez uczniów materiały promujące trasę wycieczki „Śladami Menory” dostępne są w trzech językach w miejscowym Biurze Wystaw Artystycznych oraz Informacji Turystycznej. Dokumentację wszystkich działań można zaś znaleźć na fanpage’u na Facebooku: „My w dialogu” oraz na kanale na Youtube: „Śladami Menory”.

Zrozumiałam, że jeśli młodzi ludzie zapomną i nie będą dbali o to, historia, nie tylko Żydów, ale wszystkich ludzi, umrze. Te warsztaty nauczyły mnie także tolerancji, szacunku i pokazały, jaką moc mają młodzi ludzie, jeśli tylko chcą.

Uczestniczka warsztatów

Nie miałam pojęcia, że w miejscu, gdzie mieszkam, zostało całkiem sporo po narodowości żydowskiej! (…) Z warsztatów na pewno wyniosę też to, że każdy człowiek jest inny i dla każdego są ważne zupełnie inne wartości. Każdy może być innej orientacji, wyznania, ale mimo to powinniśmy wzajemnie się szanować, a także tolerować i być życzliwym dla siebie.

Uczestniczka warsztatów

Dowiedziałam się wiele ciekawych, a zarazem smutnych rzeczy. Historia żydowska jest historią bardzo trudną, mieści w sobie wiele złych doświadczeń, wspomnień, przeżyć, jak i piękną na swój sposób kulturę. Te warsztaty dały mi bardzo dużo do myślenia, zrozumiałam przede wszystkim, że mimo wszystko trzeba pamiętać. To nie tylko ich historia, ale po części nasza, wiedza na ten temat to jedyne co nam pozostało, a pamięć jest czymś, co po prostu im się należy, i to moim zdaniem bardzo.

Uczestniczka warsztatów

Jelenia Góra

Szkoła:
Zespół Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Jeleniej Górze
Uczniowie:
Grupa osób wybranych z trzech klas II
Eksperci:
Cezary Wilk, pracownik Urzędu Miasta
Trenerzy:
Iza Murawska, Tosia Stasiuk

Darczyńcy

Dziękujemy Conference on Jewish Material Claims Against Germany (Claims Conference) za wsparcie programu edukacyjnego Szkoła Dialogu. Poprzez restytucję mienia ofiar Holokaustu, Claims Conference wspiera organizacje na całym świecie w działaniach edukacyjnych na temat Holokaustu oraz na rzecz zachowania pamięci o ofiarach Zagłady.

logo 2

Dziękujemy Friends of the Forum za wsparcie programu edukacyjnego Szkoła Dialogu.