Krynki

Zespół Szkół Samorządowych w Krynkach

Żydzi byli przez lata ważną częścią społeczności Krynek – w szczytowym momencie stanowili aż 90% liczby ludności. Do dziś przetrwały dwie synagogi, ruiny trzeciej i (niestety częściowo zniszczony, ale największy na Podlasiu) kirkut. Stały się one punktami wycieczki, którą 10 czerwca 2019 roku zorganizowali uczniowie z Zespołu Szkół Samorządowych. Dwunastu przewodników oprowadziło swoich szkolnych kolegów po wszystkich ważnych miejscach dotyczących żydowskiej historii miasta – nie tylko wymienionych już synagogach i cmentarzu, ale też targu czy garbarniach.

Wycieczce towarzyszyły spotkania ze świadkiem historii i mieszkanką pożydowskiego domu, a także pokaz przedwojennych strojów, które uczennice odtworzyły na podstawie archiwalnych zdjęć. Dodatkowo uczestnicy projektu wysprzątali teren kirkutu. Przygotowali też film podsumowujący wycieczkę.

Nauczyłam się akceptowania innych ludzi, którzy nie są tacy jak my. Te warsztaty nauczyły nas więcej o świecie, w który nigdy się nie zagłębialiśmy.

Uczestniczka warsztatów

Zgłosiłem się na te warsztaty, aby dostać ocenę z WOS-u i historii, ale te zajęcia bardzo pomogły mi zrozumieć przeszłość Krynek i Żydów Kryńskich. Te warsztaty dużo wniosły do mojego życia.

Uczestnik warsztatów

Fot. Barbara Krywoszejew, Katarzyna Winiarska

Krynki


Szkoła: Zespół Szkół Samorządowych w Krynkach
Wyróżnienie: Nominacja w kategorii „Różnorodność działań” na Gali Szkoły Dialogu 2019
Uczniowie: klasa VII i VIII
Nauczycielka: Ewa Kopeć
Trenerki: Basia Krywoszejew, Kasia Winiarska

Darczyńcy

Projekt sfinansowany ze środków Friends of the Forum, Conference on Jewish Material Claims Against Germany oraz darowizn od osób prywatnych i instytucji wspierających Forum Dialogu w Polsce i za granicą.

Dziękujemy Conference on Jewish Material Claims Against Germany (Claims Conference) za wsparcie programu edukacyjnego Szkoła Dialogu. Poprzez restytucję mienia ofiar Holokaustu, Claims Conference wspiera organizacje na całym świecie w działaniach edukacyjnych na temat Holokaustu oraz na rzecz zachowania pamięci o ofiarach Zagłady.

logo 2